Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wziął ślub

Młody przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nie jest już kawalerem. Północnokoreańska państwowa telewizja podała, że komunistyczny lider poślubił wybrankę o imieniu Ri Sol Dżu - poinformował Steve Herman, korespondent radiostacji Voice of America w Seulu. Po raz
pierwszy media publiczne w tym kraju odniosły się do stanu cywilnego młodego szefa państwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kim Dzong Un ze swoją wybranką
Kim Dzong Un ze swoją wybranką (AFP, Fot: KCNA/LNS)
WP

Widzowie zgromadzeni przed odbiornikami w Korei Płn. w programie informacyjnym o godz. 20 (13 czasu polskiego) mieli szansę zobaczyć Kim Dzong Una, który - jak powiedział spiker - wraz z małżonką uczestniczył w ceremonii otwarcia placu zabaw dla dzieci w Phenianie.

O partnerce Kim Dzong Una plotki huczały już od pewnego czasu, gdy podczas dedykowanego mu koncertu u jego boku pojawiła się tajemnicza kobieta. Zdjęcia siedzącej obok siebie pary obiegły świat, a media zaczęły zastanawiać się, kim jest młoda dziewczyna.

Sugerowano, że być może to młodsza siostra dyktatora albo dyrektorka zespołu muzycznego występującego tamtego dnia. Jednak największą popularność zdobyła teoria, że jest to piosenkarka pop Hyon Song-wol, młodzieńcza miłość Kim Dzong Una, z którą zabronił mu się spotykać jego ojciec Kim Dzong Il. Pikanterii całej sprawie dodawała informacja, jakoby piosenkarka była żoną oficera armii.

WP

Spekulowano, że niespełna 30-letni przywódca Korei Północnej odnowił znajomość sprzed lat po śmierci swojego ojca w grudniu ubiegłego roku - wówczas objął przywództwo nad krajem. Para była razem widziana podczas koncertu oraz przy grobie założyciela KRL-D i dziadka obecnego przywódcy, Kim Ir Sena.

Do tej pory północnokoreańskie media milczały o tajemniczym związku Kim Dzong Una. Teraz oficjalna informacja podana przez państwową telewizję definitywnie obala teorię o Hyon Song-wol, choć Ri Sol Dżu jest również piosenkarką. Nic więcej jednak o niej nie wiadomo, nie podano również kiedy i w jakich okolicznościach para wzięła ślub.

Badacz Czong Song Dzang z południowokoreańskiego think tanku Sejong Institute twierdzi, że Kim ożenił się w 2009 roku, a rok później wraz z małżonką doczekał się dziecka. Według niego kobieta ma 27 lat i ukończyła studia na Uniwersytecie im. Kim Ir Sena.

Występ Ri Sol Dżu śpiewającej patriotyczną pieśń "Kroki Żołnierzy"

WP

W ubiegłym tygodniu media poinformowały, że Kim Dzong Un ma przystąpić do ostrożnego reformowania Korei Północnej i otwierania jej na świat. Już wcześniej złagodził obowiązujące od dziesięcioleci surowe prawa obyczajowe.

W ostatnim czasie młodemu przywódcy udało się odsunąć od władzy wielu twardogłowych przedstawicieli reżimu, z dowódcą sił zbrojnych KRL-D Ri Dzong Ho na czele, co otworzyło drogę do snucia planów o liberalizacji kraju.

Polub WP Wiadomości
WP
WP