Przyszli sprawdzić bilet, a uratowali życie. Kontrolerzy z SKM pomogli kobiecie, która zasłabła
Kontrolerzy zachowali zimną krew i udzielili pierwszej pomocy kobiecie, która straciła przytomność podczas jazdy w pociągu SKM
Nierzadko kontrolerzy biletów przedstawiani są w niezbyt pochlebnym świetle, jako natrętni i czepialscy "kanarzy". Paradoksalnie to właśnie oni, w środę 28 lipca okazali się bohaterami i być może uratowali kobiecie życie.
Bohaterscy kontrolerzy biletów. Pomogli kobiecie, która zasłabła
Jak wynika z relacji czytelnika portalu Trójmiasto.pl, w środę po południu kontrolerzy mieli, najpierw zatrzymali pociąg SKM, w którym sprawdzali bilety, a następnie udzielili pierwszej pomocy kobiecie, która chwilę wcześniej straciła przytomność. Rzecznik prasowy SKM potwierdził tę informację.
Na ratunek maluchowi w sklepie. Mazurska policja publikuje nagranie z dramatycznego momentu
- W środę o godz. 15:30 podczas kontroli biletów w pociągu ze Śródmieścia Gdańska w kierunku Lęborka, na wysokości Żabianki, kontrolerzy napotkali kobietę w średnim wieku, która skarżyła się na bardzo uciążliwy ból. Gdy chwilę później straciła przytomność, kontrolerzy, podejrzewając zawał serca, najpierw powiadomili dyspozytora, by zatrzymał pociąg na najbliższej stacji, a następnie udzielili jej pierwszej pomocy — mówi Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy SKM.
Zobacz też: Pierwsza pomoc
Rzecznik prasowy SKM potwierdza także, że zimną krwią i bohaterską postawą wykazał się inny pasażer, który pomógł kontrolerom. Nieplanowany postój pociągu trwał około 20 minut. Kontrolerzy trwali przy nieprzytomnej kobiecie, aż do pojawienia się ratowników medycznych. Całe wydarzenie miało miejsce na peronie w Sopocie. Pozostali pasażerowie SKM zostali poproszeni o przesiadkę do innego pociągu, który podróżował do Wejherowa.
Proste zasady, które mogą ocalić życie
Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy powinny być znane wszystkim. Problem w tym, że nie każdy potrafiłby się odnaleźć w sytuacji, w której nagle trzeba komuś pomóc. Wydarzenia, które rozegrały się w pociągu SKM, świadczą jednak o tym, że każdy powinien je chociaż znać.
Pierwsza pomoc jest zespołem czynności, które należy wykonać w razie wypadku, urazu lub innego zdarzenia powodującego stan nagłego zagrożenia zdrowotnego. Pierwsza pomoc ma na celu ochronić życie i zdrowie osoby poszkodowanej, a także zminimalizować niekorzystne następstwa wynikające ze zdarzenia. Czynności związane z pierwszą pomocą wykonujemy zawsze przed przybyciem specjalistycznej pomocy medycznej.
Poniżej zamieszczamy praktyczny poradnik zawierający najważniejsze zasady Jak udzielić pierwszej pomocy.