Polska"Przyszedł czas na walkę o naszą pozycję w polityce"

"Przyszedł czas na walkę o naszą pozycję w polityce"

Zakończył się V Kongres Obywatelski. W obradach poświęconych przyszłości Polski w XXI wieku wzięło udział około tysiąca osób - rozmawiano o polityce, gospodarce, sprawach międzynarodowych i przede wszystkim o tym jak budować społeczeństwo obywatelskie.
Zdaniem uczestników panelu "Interesy Polski w Europie i na świecie", przyszedł czas na walkę o naszą pozycję w polityce międzynarodowej, na razie jednak tej lokalnej.

Jedną z pierwszych przemawiających była Krystyna Janda, która w emocjonalnym wystąpieniu podkreślała, że państwo w większym stopniu musi zaangażować się w finansowanie kultury.

- Tylko mi uda się zrobić teatr, który będzie wystawiał 700 spektakli rocznie. To zasługa mojego nazwiska, charyzmy, siły przebicia. Tylko ja mogę zadzwonić do Jurka Stuhra i powiedzieć przyjeżdżaj, bo trzeba pomóc. Tylko ja mogę zadzwonić do ministra kultury i natychmiast umówić się na spotkanie w jego gabinecie. Pytam jednak co z masą młodych osób, które tego nazwiska nie mają, ale mają pomysły na kulturę? Co oni mają robić? - retorycznie pytała aktorka podczas Kongresu.

Debaty dotyczyły jednak głównie polityki i ekonomii.

- Musimy wyrwać chwasty zielonej wyspy. Już nią nie jesteśmy - mówił podczas sesji plenarnej prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki. Jego zdaniem powinniśmy zapomnieć o micie bycia najszybciej rozwijającą się gospodarką Europy.

- Udało nam się uniknąć recesji, ale teraz zbyt długie myślenie o zielonej wyspie może być szkodliwe. Popatrzmy na Niemcy, które mają 4% wzrost. Tylko jaki oni mają potencjał, a jaki my? Ile musimy zrobić by ich w taki wypadku dogonić? Patrzmy na Turcję, która według różnych ekonomistów ma wzrost od 8 -11%. - przekonywał Witucki.

* Nowy portal -ideosfera.pl*

Prezes największej polskiej firmy telekomunikacyjnej podczas swojego wystąpienia ogłosił też start nowego portalu - ideosfera.pl. To pomysł TP SA, Wirtualnej Polski oraz ekonomisty prof. Krzysztofa Rybińskiego.

- Liczymy na to, że ten portal będzie miejscem, które zmieni jakość debaty publicznej w Polsce. Trzeba dyskusję przepełnioną emocjami zamienić na rzeczową i merytoryczną - mówi prof. Krzysztof Rybiński.

Na stronie - kilka godzin po jej starcie - już są zbierane podpisy popierające głosowanie przez internet, trwa debata na temat potrzeby wprowadzenia w Polsce unijnej waluty czy obniżenia dotacji dla partii politycznych. Ideosfera.pl to też miejsce dla biznesu.

- Chcemy by portal zmienił kulturę dzielenia się wiedzą wśród przedsiębiorców, tak by nasze firmy były wreszcie innowacyjne. Wymiana poglądów oraz dzielenie się pomysłami na ideosfera.pl ma temu pomóc - dodaje pomysłodawca portalu.

"Musimy walczyć o miejsce w regionie"

W trakcie debat V Kongresu Obywatelskiego poruszono też temat przyszłego ładu gospodarczego i politycznego w Europie.
- Musimy walczyć o miejsce w regionie. Nie mamy takiego potencjału i długo mieć nie będziemy, aby być graczem globalnym. Tam musimy załatwiać swoje sprawy przy pomocy Unii Europejskiej czy NATO. To oni są i będą naszym reprezentantami w G20 czy przy Światowej Organizacji Handlu. Tylko w ten sposób możemy ugrać coś dla siebie - mówił podczas obrad doradca prezydenta prof. Roman Kuźniar.

Natomiast zdaniem prezesa Banku Zachodniego WBK Mateusza Morawieckiego trzeba zwrócić uwagę na to, że w świecie globalnej polityki nie ma sentymentów.

- Zero altruizmu. Liczy się czysty egoizm. Oczywiście politycy w oficjalnych wystąpieniach mogą mówić co innego, ostatecznie jednak dbają zawsze o interes swojego kraju. Trzeba o tym pamiętać - mówił prezes.

Jako przykład dał sposób załatwiania spraw przez Niemcy. Rząd Angeli Merkel podczas każdej rozmowy z Chinami dba o konkretne sprawy i doprowadzenie ich do końca. Nie liczą się rozmowy, ale ostateczne ustalenia.

Podczas debaty zamykającej V Kongres Obywatelski głos zabrali prof. Ryszard Legutko, komisarz unijny ds. budżetu Janusz Lewandowski oraz Aleksander Kwaśniewski, który odniósł się do zabójstwa Marka Rosiaka w łódzkim biurze PiS. - W ciągu kilku najbliższych dni dowiemy się jak będzie wyglądał debata polityczna w Polsce - mówił były prezydent.

V Kongres Obywatelski

Kongres był miejscem ponadpolitycznego spotkania, podczas którego przemawiali m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, wicepremier Waldemar Pawlak czy komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Tegoroczny Kongres odbywał się pod hasłem "Idee Polski XXI wieku. Podmiotowi Polacy - Podmiotowa Polska". W gmachu Politechniki Warszawskiej spotkało się około tysiąca osób z całej Polski.

Uczestnicy wzięli udział w 10 debatach poświęconych m.in. talentom Polaków, przestrzeni dla komunikacji i dialogu, rozwojowi lokalnemu czy interesom Polski na arenie międzynarodowej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)