Trwa ładowanie...
duyxffk
26-02-2005 07:00

Przymierze Kościoła ze sztuką

Prastary gród sandomierski, niegdyś siedziba
książąt i rezydencja królów, był przez wieki centrum kultury,
sztuki i światłej myśli. Działali tu: bł. Wincenty Kadłubek,
pierwszy wykształcony na Zachodzie uczony polski, historyk Jan
Długosz, kompozytor Mikołaj Gomółka i wielu innych - informuje
"Nasz Dziennik".

duyxffk
duyxffk

Starania ks. bp. ordynariusza Andrzeja Dzięgi idą w tym kierunku, by na nowo ożywić to środowisko i uczynić znaczącym ośrodkiem wiary i kultury, promieniującym również na ościenne kraje.

W tym celu ksiądz biskup powołał m.in. Instytut Polsko-Węgierski, inspiruje sympozja i sesje naukowe, troszczy się o rozwój i poziom uczelni katolickich w diecezji, patronuje festiwalowi muzyki organowej w katedrze, a od dwóch lat także obchodom Dnia Artysty w Sandomierzu. W tym roku przypada 550. rocznica śmierci patrona artystów bł. Fra Angelica - pisze "Nasz Dziennik".

Wzorem dla artystów jest bł. Fra Angelico, dla którego rysowanie od dziecięcych lat było jego rozmową z Bogiem, swoistą adoracją. Malowanie zawsze zaczynał od modlitwy. Z niej czerpał duchowy pokój, który znalazł wyraz w pełnej palecie kolorystyki, jasnych barw, przenikniętych ciepłym złotem słońca - mówił ks. A. Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego "Dom Długosza".

W sandomierskiej świątyni nastąpiło też uroczyste otwarcie wystawy "W przestrzeni sakralnej: pion + poziom" krakowskiego artysty Karola Badyny. Na prośbę księdza proboszcza Zbigniewa Mistaka Karol Badyna zgodził się, by jego bardzo dramatyczna w swej wymowie Pieta stała się istotną częścią Bożego Grobu w sandomierskiej katedrze - donosi "Nasz Dziennik".

duyxffk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duyxffk
Więcej tematów