PolskaPrzyjemne z pożytecznym, czyli praca na wakacje

Przyjemne z pożytecznym, czyli praca na wakacje

Czas wakacji można spędzać na różne sposoby. Wielu uczniów i studentów planuje połączenie wypoczynku z pracą. Uczniowie do lat 16-tu muszą jednak pamiętać, że aby podjąć pracę muszą mieć zgodę rodziców bądź opiekunów. Nie mogą też pracować wszędzie.

Przyjemne z pożytecznym, czyli praca na wakacje
Źródło zdjęć: © AP

Jak mówi Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy, dzieci mogą wykonywać pracę wyłącznie w instytucjach prowadzących działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową.

Młodzież chętnie wyjeżdża do pracy za granicę. Należy jednak pamiętać o tym, by taki wyjazd był bezpieczny - podkreśla Maciej Trędota z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Jeśli znajdujemy w gazecie ogłoszenie typu "Zbiór warzyw", numer telefonu i więcej nic, to lepiej z takiej oferty nie korzystać. Lepiej udać się do urzędu pracy, który też prowadzi pośrednictwo do pracy za granicą, albo skorzystać z pomocy certyfikowanych agencji zatrudnienia - radzi Maciej Trędota. Wyjaśnia, że taka agencja ma obowiązek podawać w ogłoszeniach numer certyfikatu i swoją nazwę.

Przed wyjazdem należy też sprawdzić, gdzie mieści się polski konsulat, najbliższy miejscu pracy do którego się wybieramy. Trzeba też wziąć wystarczającą sumę pieniędzy na początek. Nie należy też zgadzać się na podejmowanie pracy na czarno. W większości państw Unii Europejskiej Polacy mogą pracować bez zezwoleń na pracę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)