Trwa ładowanie...
d3g6ie5

Przyjaciółka Kaczyńskiego zarobiła 79 tysięcy w PGE

76-letnia Janina Goss, przyjaciółka prezesa PiS zarobiła w ubiegłym roku w radzie nadzorczej PGE 79,2 tys. zł - wynika z raportu rocznego spółki za 2018 rok. To ona jakiś czas temu pomogła Jarosławowi Kaczyńskiemu i pożyczyła 200 tysięcy złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przyjaciółka Kaczyńskiego zarobiła 79 tysięcy w PGE
(Agencja Gazeta, Fot: Tomasz Stańczak)
d3g6ie5

Jak wynika z raportu rocznego PGE, najwięcej w radzie nadzorczej zarobiła przewodnicząca Anna Kowalik 89,8 tys. zł. Członkowie rady, w tym Janina Goss otrzymali niewiele mniej, bo 79,2 tys. zł. W latach 2016-18 Janina Goss uczestniczyła w 47 z 49 posiedzeń rady nadzorczej.

    gkpge.pl
(gkpge.pl, Fot: gkpge.pl)

Janina Goss nazywana jest szarą eminencją PiS i należy do ścisłego grona najbardziej zaufanych ludzi Kaczyńskiego. Znają się jeszcze z czasów dzieciństwa. Gdy Jadwiga Kaczyńska, czyli mama polityka, zachorowała, przyjaciółka pożyczyła mu 200 tys. zł na opiekę medyczną. Jak wynika z oświadczenia majątkowego za 2017 rok, prezes PiS pożyczkę juz spłacił.

d3g6ie5

- Długi mam, bo musiałem mieć środki na obronę życia mojej ciężko chorej mamy. Ona potrzebowała całodziennej opieki, zatrudnienia pań pielęgniarek na etatach. To dalece przekraczało moje dochody, musiałem się zapożyczyć - komentował sprawę prezes PiS.

Zobacz także: "Kaczyński jest bezdenną głębiną cnót". Paweł Szefernaker o taśmach

O byłej działaczce Porozumienia Centrum zrobiło się ostatnio głośno, za sprawą nagrań austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera. Na ujawnionych taśmach prezes PiS mówi, że to ona jest "najsilniejsza" w spółce Srebrna. To ona miała nakłaniać Jarosława Kaczyńskiego do wycofania się z inwestycji. Goss zasiada w zarządzie kontrowersyjnej spółki od lipca 2012 roku.

d3g6ie5

Przyjaciółka prezesa PiS dostała posadę w radzie nadzorczej PGE w marcu 2016 roku. Kilka miesięcy później dostała się do rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska.

Jak wygląda praca w radzie nadzorczej? "Posiedzenia Rady Nadzorczej odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące" - czytamy w raporcie PGE.

"Rada Nadzorcza podejmuje uchwały, jeżeli na posiedzeniu jest obecna co najmniej połowa jej członków, a wszyscy członkowie zostali zaproszeni. Rada Nadzorcza podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym i sprawuje stały nadzór nad działalnością Spółki" - czytamy w dokumentach spółki. Goss zasiada dodatkowo w dwóch Komitetach Rady: Audytu oraz Nominacji i Wynagrodzeń. W rzeczywistości posiedzenia Rady trwają po kilka godzin, a rola członków RN sprowadza się do głosowania gotowych już uchwał.

Jak wyliczył serwis oko.press, w ciągu niespełna trzech lat w tych spółkach Goss zarobiła łącznie ponad pół miliona złotych. BOŚ wypłacił jej w sumie prawie 289 tys. zł, a PGE niemal 216 tys. zł (do lutego 2019 r.). Portal nazywa dochody Goss "emeryturą+"..

d3g6ie5

Poza pracą w radach nadzorczych, Goss jest obecnie na emeryturze. W przeszłości była radcą prawnym w Łodzi, przyjaźniła się z nieżyjącą już matką prezesa - Jadwigą Kaczyńską. Jest jedną z niewielu osób, które znają prywatne numery telefonu Jarosława Kaczyńskiego. Ma do niego bezpośredni dostęp, drzwi jego gabinetu są dla niej zawsze otwarte.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3g6ie5

Podziel się opinią

Share
d3g6ie5
d3g6ie5