Przygotowania do szczytu APEC
Na dwa dni przed mającym rozpocząć się w Bangkoku szczytem 21 państw z forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku, tajlandzkie
władze wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa,
ograniczając m.in. loty nad miastem.
Od soboty do przyszłego czwartku zamknięta została powietrzna przestrzeń nad Bangkokiem. Na miejscowym lotnisku będą mogły lądować jedynie samoloty rejsowe, które wcześniej uzyskały na to zezwolenie. Wszelki ruch samolotów czarterowych, turystycznych i innych został zakazany. W samolotach, latających na liniach krajowych, umieszczeni mają być specjalni agenci ochrony.
W szczycie APEC uczestniczyć mają m.in. prezydent USA George W. Bush, prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Chin Hu Jintao i wielu innych czołowych polityków świata.
Wywiad tajlandzki ustalił, że zagraniczni dygnitarze - przede wszystkim zaś amerykański prezydent - mieli stać się w Bangkoku celem serii ataków terrorystycznych, przygotowywanych przez regionalne komórki terrorystyczne.
Spisek udaremniło zatrzymanie jednego z głównych organizatorów ataku. Hambali, a właściwie Riduan Isamuddin, został w sierpniu aresztowany w Bangkoku i przekazany USA. Obecnie jest przesłuchiwany przez wywiad amerykański w bliżej nieokreślonym miejscu. Na wolności w Tajlandii ma jednak pozostawać co najmniej pięciu współpracowników terrorysty.
Na czas konferencji APEC w Bangkoku, a także w stołecznym okręgu zmobilizowano tysiące policjantów i żołnierzy.
Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC - Asian Pacific Economic Cooperation) powstało w 1989 roku - początkowo było głównie forum dyskusji, mających promować ekonomiczną integrację regionu tzw. obrzeża Pacyfiku, ale z czasem stało się praktycznym instrumentem budowania strefy wolnego handlu na tym najszybciej rozwijającym się obszarze świata. Od 1993 roku, kiedy ówczesny prezydent USA Bill Clinton zaprosił przywódców krajów APEC na rozmowy do Blake Island w stanie Washington, spotkania na najwyższym szczeblu organizuje się każdego roku.
APEC liczy 21 członków. Są nimi: Australia, Brunei, Chile, Chiny, Filipiny, Hongkong, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Peru, Rosja, Singapur, Tajlandia, Tajwan, USA i Wietnam.
Produkcja dóbr i usług państw APEC stanowi połowę produkcji światowej; wartość wymiany handlowej - 47 procent światowego handlu. Ludność krajów tego ugrupowania (2,5 mld ludzi) to prawie połowa populacji naszego globu.