Przygotowania do odnowienia Ślubów Narodu Polskiego
Uroczysta msza święta zakończyła na Jasnej Górze dziewięciomiesięczną nowennę przed zaplanowanym na
26 sierpnia odnowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.
Ślubowanie, którego tekst przygotował prymas Stefan Wyszyński,
odbędzie się dokładnie w 50. rocznicę pierwszego wygłoszenia Ślubów.
05.08.2006 | aktual.: 05.08.2006 21:15
W ramach duchowych przygotowań do tego wydarzenia od grudnia ubiegłego roku jasnogórscy paulini, pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy w każdą pierwszą sobotę miesiąca modlili się w Kaplicy Matki Bożej, odczytując i rozważając kolejne roty Ślubów. Ostatniej, dziewiątej mszy przewodniczył w sobotę generał Zakonu Paulinów, o. Izydor Matuszewski.
Obecność Maryi w naszych dziejach to wielki dar Boga. Nie mamy powodu, aby mieć kompleksy z powodu naszej maryjności - mówił w homilii o. Matuszewski, przypominając ważne dla narodu wydarzenia historyczne, podczas których odwoływano się do Matki Bożej: chrzest Polski, bitwę pod Grunwaldem, obronę Jasnej Góry, zwycięstwo pod Wiedniem.
Generał Zakonu przywołał postaci ludzi Kościoła, odwołujących się do Maryi: o. Augustyna Kordeckiego, Maksymialiana Kolbego, kard. Augusta Hlonda, kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. Słuszność naszej maryjnej drogi potwierdził Ojciec Święty Benedykt XVI podczas pielgrzymki do naszej Ojczyzny - powiedział o. Matuszewski.
Nawiązując do zbliżającego się odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, kaznodzieja zwrócił uwagę, że prawdziwe nabożeństwo do Matki Bożej nie polega na słowach.
W ślubach jasnogórskich przyrzekamy iść w ślady cnót Maryi. To nie jest tania, uczuciowa pobożność, ale droga żywej wiary, która zbliża do Chrystusa (...). Nie chodzi o samo powtarzanie tekstu, choćby najpiękniejsze. Chodzi o sięgnięcie do źródła, do wiary, z której się te słowa zrodziły w cierpieniu, w doświadczeniu uwięzionego prymasa Wyszyńskiego. Ta wiara jest naszym dziedzictwem i mocą - podkreślił generał.
Nie przedawniły się Jasnogórskie Śluby Narodu, nie przedawniła się moc zawierzenia, z której wyrosły. Czy je wypełniliśmy? Czy warto było składać te śluby, skoro ciągle tak dalekie od ich treści jest nasze życie? - pytał o. Matuszewski.
W ramach przygotowania do odnowienia Ślubów, na Jasnej Górze od 17 do 26 sierpnia rozważana będzie rota ślubowań. Rozważania poprowadzi krajowy duszpasterz rodzin, biskup Stanisław Stefanek.
Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego to modlitwa w formie przyrzeczenia do Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Tekst napisał podczas uwięzienia w Komańczy Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński. Śluby zostały uroczyście wygłoszone 26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych.
Śluby jasnogórskie były odnowieniem ślubów Jana Kazimierza, złożonych 300 lat wcześniej, w 1656 r. we Lwowie. Dostosowane do czasów współczesnych miały być ślubami wszystkich Polaków złożonymi Maryi, Królowej Polski. W 1956 r. tekst Ślubów został odczytany przez bp. Michała Klepacza, pełniącego wówczas obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. O osobie uwięzionego Prymasa przypominał pusty fotel przed ołtarzem.