Trwa ładowanie...
d3jpjc6

Przez rok słuchał codziennie Radia Maryja, by napisać sztukę. "To jest zło"

- W radiu słychać potworną potrzebę odwetu, oczekiwanie na sygnał, by zacząć przegryzać aorty wrogom - twierdzi dziennikarz "Gazety Wyborczej" i twórca sztuki "Wróg się rodzi". Marcin Kącki przygotował przedstawienie zainspirowane Radiem Maryja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Autor sztuki "Wróg się rodzi" Marcin Kącki ocenia o. Rydzyka bardzo radykalnie
Autor sztuki "Wróg się rodzi" Marcin Kącki ocenia o. Rydzyka bardzo radykalnie (East News, Fot: Łukasz Piecyk)
d3jpjc6

- Ja nie stawiam pytania, czy ojciec Rydzyk jest zły lub też czy Radio Maryja jest złe. Bo to jest oczywiste. To jest zło - uważa Marcin Kącki. To dziennikarz "Gazety Wyborczej" i autor sztuki "Wróg się rodzi", która będzie miała swoją premierę na deskach Teatru im Wilama Horzycy w Toruniu w sobotę.

Jak przyznał w rozmowie z dziennikiem, Radio Maryja, którego dotyczy sztuka, "podsłuchiwał od zawsze". - Ale od roku, gdy zacząłem pracę nad tekstem sztuki, słuchałem codziennie - powiedział. I dodał, że jego zdaniem rozgłośnia założona przez o. Rydzyka "spełnia najważniejsze założenia klasycznego radia propagandowego".

d3jpjc6

- Radio Maryja ma w Polsce przyzwolenie na stosowanie wyrafinowanych metod, dzięki którym ma wpływ na nasze życie. Robi to, propagując mowę nienawiści, posuwając się do szantażu - twierdzi Kącki.

Dziennikarz nie przebiera w słowach. Mówi o ludobójstwie

Dziennikarz w swoich porównaniach posuwa się daleko. Mówi m.in. o Hitlerze, z którego początkowo się wyśmiewano. - I dziś na podobnych zasadach możemy się wyśmiewać z Tadeusza Rydzyka, turlać się po podłodze w spazmach, patrząc na filmy, na których w jego obecności prawie cały rząd kołysze się i trzyma za ręce w rytm pieśni religijnej - uznał.

d3jpjc6

Kącki przywołuje nawet ludobójstwo w Rwandzie. Przypomniał, że krwawe walki między Hutu i Tusi były sterowane m.in. przez lokalne radio. - W to samo może się zamienić Radio Maryja, gdy okaże się, że w Polsce puściły wszelkie hamulce. Bo dziś na antenie rozgłośni o. Rydzyka słyszę tę potworną chęć, by wreszcie zacząć działać - twierdzi Kącki.

Zobacz także: "Polska jest, była i będzie krajem tolerancyjnym”. Michał Dworczyk komentuje deklarację LGBT+

Dziennikarz przyznał, że sztuka jest wyzwaniem dla aktorów, którzy w niej występują. - Aktorka silnie związana z Radiem Maryja zrezygnowała. Jeden z aktorów, także sympatyzujący z rozgłośnią Rydzyka, wciąż jest z nami, gra odważnie, wszyscy go wspieramy - powiedział.

Kącki twierdzi, że "prawdziwa Ewangelia" jest widoczna w przekazie "Tygodnika Powszechnego" oraz środowiska skupionego wokół "Znaku".

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jpjc6

Podziel się opinią

Share
d3jpjc6
d3jpjc6
Więcej tematów