PolskaPrzez pomyłkę nadano kilku tysiącom osób ten sam numer PESEL

Przez pomyłkę nadano kilku tysiącom osób ten sam numer PESEL

Ten sam numer identyfikacyjny PESEL dwóm różnym osobom nadano w ubiegłym roku aż w 2 tysiącach przypadków. Resort spraw wewnętrznych przekonuje, że to efekt błędu nie pracowników MSW, a urzędników gminnych. Ale konsekwencje zawsze ponosi szary człowiek - pisze "Dziennik Polski".

Przez pomyłkę nadano kilku tysiącom osób ten sam numer PESEL
Źródło zdjęć: © WP.PL

Paweł Majcher, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zaprzeczył w gazecie, jakoby przypadki nadawania tego samego numeru identyfikacyjnego PESEL dwóm osobom mogły wynikać z niedoskonałości systemu informatycznego. rzecznik powiedział, że administrowany przez resort system, który generuje numery PESEL dla każdego obywatela, jest nieomylny. Dodaje, że mogą natomiast zdarzać się błędy ludzkie.

Mylą się, jego zdaniem, zwykle magistraccy urzędnicy, którzy wystawiony przez MSW numer wprowadzają do gminnego systemu. Jeśli jednak z powodu takiego błędu zostanie wydany dowód osobisty z nieprawidłowymi danymi, za nowy klient nie płaci.

Tyle że wymiana dokumentu to niewielki problem. "Dziennik Polski" przypomina, że opisywał dramat, do jakiego doszło w jednym z krakowskich szpitali. Dwóch pacjentów legitymowało się dowodem z identycznym PESEL-em. Efekt? Jeden z nich otrzymał leki przepisane drugiemu i zmarł.

Kolejny przykład - matce odmówiono zaszczepienia dziecka, gdyż system pokazał, iż kilka dni temu szczepionkę już otrzymało... Kobieta nie ustępowała, doszło do ostrego sporu z dyrekcją placówki. Okazało się, że dzieci urodziły się w tym samym dniu, nosiły takie samo, bardzo popularne imię i często spotykane nazwisko, a do tego nadano im identyczny numer PESEL.

Z kolei 18-letni Kazimierz B. postanowił wyrobić dowód osobisty. Jakież było jego zdziwienie, kiedy urzędniczka nie znalazła go w bazie ani po dacie urodzenia, ani po PESEL-u, ani po miejscu zamieszkania. Okazało się, że nie istnieje w systemie. W końcu sprawa się wyjaśniła: ten sam PESEL przypisano jego starszemu bratu, Emilianowi. Panu Kazimierzowi nadano więc inny numer, ale musiał nabiegać się po urzędach, by wyrobić nowy paszport, prawo jazdy itd.

PESEL to nadawany po urodzeniu 11-cyfrowy, stały symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący daną osobę. Na pozycji 1-2 umieszczone są dwie ostatnie cyfry roku urodzenia; na pozycji 3-4 znajdują się dwie cyfry, oznaczające miesiąc urodzenia, kolejne dwie cyfry wskazują dzień narodzin. Liczby znajdujące się na pozycji 7-10 oznaczają płeć, ostatnia, jedenasta, to tzw. liczba kontrolna.

Źródło: "Dziennik Polski"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)