ŚwiatPrzez osiem tygodni pili i palili. To poważne badanie...

Przez osiem tygodni pili i palili. To poważne badanie...

Osoby, które palą podczas picia alkoholu są bardziej narażone na kaca następnego ranka - wynika z badań, które zamieszcza pismo „Journal of Studies on Alcohol and Drugs”.

Przez osiem tygodni pili i palili. To poważne badanie...
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

Z obserwacji wynika, że u niektórych osób (około 25 proc.) rzadziej występuje złe samopoczucie po wypiciu zbyt dużych ilości alkoholu (popularnie określane jako kac). Nie wiadomo dokładnie, jakie czynniki za to odpowiadają, ale podejrzewa się udział genów oraz czynników środowiskowych.

Z najnowszego badania przeprowadzonego w internecie przez naukowców z Brown University w Providence (Rhode Island) wynika, że jednym z czynników, który zwiększa ryzyko wystąpienia zatrucia alkoholowego jest palenie papierosów podczas picia.

W badaniu wzięło udział 113 studentów, którzy codziennie przez osiem tygodni spisywali informacje na temat picia alkoholu i palenia tytoniu oraz objawów kaca.

Okazało się, że ci, którym zdarzyło się dużo wypić a jednocześnie w ciągu dnia wypalali więcej papierosów częściej mieli kaca następnego ranka i przechodzili go ciężej. - Przy tej samej ilości alkoholu osoby, które paliły więcej tego dnia były bardziej narażone na kaca i przechodziły go bardziej intensywnie - podkreśla współautorka pracy dr Damaris J. Rohsenow. Osoby palące częściej miały objawy zatrucia alkoholowego następnego dnia niż niepalący w ogóle.

Zdaniem autorów pracy, sugeruje to, że palenie tytoniu ma jakiś bezpośredni wpływ na występowanie kaca.

Na razie nie jest jasne na jakiej zasadzie to działa. Dr Rohsenow przypomina jednak, że wcześniejsze badania innych naukowców wykazały, iż receptory dla nikotyny w mózgu mają udział w naszej reakcji na alkohol. Na przykład, palenie papierosów i jednoczesne picie alkoholu stymuluje w mózgu uwalnianie dopaminy, neuroprzekaźnika, który wpływa na nasze dobre samopoczucie. Jej zdaniem, być może to mogłoby tłumaczyć fakt, że palenie wpływa na wystąpienie kaca.

Dr Rosenhow zwraca uwagę, że istnieje wiele powodów, by unikać zarówno palenia, jak i nadużywania alkoholu. Jednak jeśli palacze chcą sobie pofolgować w konsumpcji alkoholu powinni przynajmniej zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów.

Z wcześniejszych prac wynika, że palenie potęguje szkodliwy wpływ wieloletniego nadużywania alkoholu na mózg. Ponadto, kac negatywnie wpływa na koncentrację i czas reakcji w krótkim czasie. Dlatego, niemądrze jest w tym stanie prowadzić samochód czy wykonywać pracę o zwiększonym ryzyku wypadkowości, zaznacza dr Rosenhow.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)