Trwa ładowanie...

Przez kopalnie odkrywkowe zabraknie wody dla całej aglomeracji poznańskiej?

Spółka Aquanet alarmuje, że ewentualne powstanie kopalni odkrywkowej na południu Wielkopolski może doprowadzić do utraty ujęcia wody w Mosinie, które zapewnia 70 proc. zapotrzebowania całej aglomeracji poznańskiej.

Przez kopalnie odkrywkowe zabraknie wody dla całej aglomeracji poznańskiej?Źródło: WP.PL, fot: Zenon Kubiak
d22hphf
d22hphf

Do tej pory przeciwko planom utworzenia w Wielkopolsce kopalni odkrywkowej węgla brunatnego protestowali głównie rolnicy i ekolodzy. Teraz do przyłączenia się do protestu zachęca także spółka wodociągowa Aquanet.

Zdaniem władz spółki wejście w życie zapisów "Białej Księgi Złóż Kopalin" opracowanej przez Ministerstwo Środowiska oznacza, że przyszłości w każdej chwili będzie można rozpocząć eksploatację kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, którego złoża znajdują się m.in. na terenie południowej Wielkopolski w okolicach miejscowości Mosina, Czempiń, Krzywiń i Oczkowice.

Zdaniem Aquanetu w związku z takimi planami ministerstwa Poznaniowi i sąsiednim gminom grozi m.in. utrata możliwości zaopatrzenia mieszkańców w wodę z ujęcia w Mosinie, które obecnie pokrywa około 70 proc. zapotrzebowania całej aglomeracji. Zagrożone będzie także ujęcie w Dębinie, a pogorszeniu ulegnie również woda w Warcie.

d22hphf

Spółka zwraca uwagę, że powstanie nowej elektrowni doprowadzi do zanieczyszczenia środowiska w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, a ponieważ złoża przebiegają przez środek Wielkopolskiego Parku Narodowego, w praktyce przestałby on istnieć.

- O ile dla węgla brunatnego jako źródła energii, jest wiele alternatyw, to wody nie można niczym zastąpić - podkreśla Aquanet i apeluje do mieszkańców o przyłączenie się do protestu przeciwko zapisom Białej Księgi. Można ro zrobić, wysyłając oficjalny sprzeciw na adres bialaksiega@mos.gov.pl do 15 grudnia.

W treści wystarczy napisać :

"Nie zgadzam się na realizację zapisów Białej Księgi w rejonie tzw. Rowu Poznańskiego. Nie chcę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego we wskazanej lokalizacji. Jako mieszkaniec Wielkopolski wyrażam zaniepokojenie tymi planami, nie godzę się na niszczącą środowisko gospodarkę kopalinami. Bezpośrednim skutkiem odkrywki na tym terenie będzie m.in. zniszczenie środowiska naturalnego Wielkopolski oraz ujęcia uzdatniania wody w Mosinie." (podpis).

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d22hphf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22hphf
Więcej tematów