PolskaPrzez DNA do przestępców

Przez DNA do przestępców

Policjanci będą mogli bezinwazyjnie pobierać
próbki biologiczne do badań DNA bez zgody osób podejrzanych,
oskarżonych i skazanych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o
policji i kodeksu postępowania karnego. W środę zajmowali się nim
posłowie z sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji.

03.11.2004 17:50

Projekt został skierowany do dalszych prac w podkomisjach. Zapisano w nim szczegółowe zasady pobierania przez policjantów próbek materiału genetycznego m.in. od osób podejrzanych o przestępstwa, ale nie tylko. Policjanci mogliby pobierać próbki DNA również od tych osób, które nie są podejrzewane o sprawstwo, ale, ponieważ zostawiły swoje ślady na miejscu przestępstwa, ich dane mogłyby przydać się w prowadzonym śledztwie. Również w tym przypadku nie byłaby wymagana zgoda.

Bezinwazyjnie pobierano by próbki w postaci wymazów ze śluzówki policzków, krwi, cebulek włosów lub wydzielin.

Zdaniem specjalistów, wysoka skuteczność identyfikacji osób na podstawie danych z DNA jest potwierdzona w wielu krajach świata. Po wprowadzeniu szczegółowych rozwiązań dotyczących badań DNA, które służyłyby działaniom policji, "zwiększy się wykrywalność sprawców przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu" - uważają autorzy projektu.

Projekt określa też szczegółowe zasady dotyczące policyjnej bazy danych o DNA. Dane z analiz mają być przechowywane w takiej bazie przez 20 lat, a w przypadku danych osób oskarżonych lub skazanych - 35 lat.

Jeśli nowelizacja nie zostanie przyjęta do 15 grudnia br. Polsce grozi konieczność zwrócenia 2,5 mln euro, które otrzymaliśmy z unijnych funduszy Phare m.in. na prowadzenie takiej bazy. Tak zastrzegła Komisja Europejska, przyznając nam kilka lat temu te środki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)