Trwa ładowanie...
d3d5qwa
26-04-2008 08:00

Przewodniczący KRRiT: ustawa zniszczy ład medialny

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski jest zaniepokojony przepisami uchwalonej wczoraj nowej ustawy medialnej. Zmniejsza ona między innymi kompetencje KRRiT.

d3d5qwa
d3d5qwa

Kołodziejski powiedział na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że spółki prawa handlowego, jakimi są media publiczne, były zawsze traktowane w sposób szczególny ze względu na ich charakter. Dlatego rozliczane były z tego jak wykonują swoją misję ustawową, a nie z zysków jakie przynoszą.

Minister skarbu, ani premier nie powinni mieć bezpośredniego wpływu na kształt rad nadzorczych, ani kierunku programowego tych instytucji - uważa Kołodziejski. Jego zdaniem, z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia w świetle nowej ustawy medialnej. Dodatkowo, według przewodniczącego KRRiT, nowe prawo zniszczy obecny ład medialny.

Likwidacja abonamentu, którą zapowiada Platforma Obywatelska od 2009 roku, wpłynie bardzo niekorzystnie na sytuację finansową radia i telewizji publiczną. Szczególnie na likwidacji tych opłat stracą ośrodki regionalne Polskiego Radia - powiedział Kołodziejski. Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uważa, że kondycja mediów publicznych jest zależna od wpływu z abonamentu, które zaczęły stopniowo maleć w momencie, kiedy politycy zaczęli podnosić ten temat na płaszczyźnie publicznej.

Witold Kołodziejski przypomniał, że w większości państw europejskich media publiczne pełnią misję publiczną, w odróżnieniu od instytucji komercyjnych, które nastawione są tylko na zysk. Jego zdaniem, trzeba podtrzymywać tą tradycję i nie dopuścić do komercjalizacji publicznego radia i telewizji.

d3d5qwa

Nowelizacja ustawy trafi do kosza

Eugeniusz Kłopotek z PSL uważa, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji trafi do kosza. Według Gościa Sygnałów Dnia, błędem senatorów było wniesienie do projektu poprawki dającej ministrowi skarbu możliwość odwoływania władz mediów publicznych.

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że politycy Platformy Obywatelskiej popełnili błąd decydując się na uchwalenie ustawy medialnej bez konsultacji z Lewicą. Jego zdaniem takie traktowanie potencjalnych partnerów usztywniło ich stanowisko w sprawie ustawy i prawdopodobnie przyczyni się do zawetowania jej przez prezydenta.

Kłopotek zapewnił, że koalicja rządowa nie chce osłabiać ani niszczyć mediów publicznych. Polskie Stronnictwo Ludowe jest skłonne rozmawiać na temat systemu opłat abonamentowych i sposobów usprawnienia ściągalności abonamentu. Eugeniusz Kłopotek uważa, że wart rozważenia jest pomysł odliczania od podatku wydatków na abonament. Taką propozycję złożyli prezesi trzech największych stacji telewizyjnych - TVP, TVN i Polsatu.

d3d5qwa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d5qwa
Więcej tematów