Trwa ładowanie...

Przewodnicząca RDS: rząd nie przeprowadził konsultacji ustawy "Za życiem"

Rząd nie skierował do Rady Dialogu Społecznego projektu ustawy "Za życiem", co uniemożliwiło przeprowadzenie konsultacji - podkreśla w liście do premier Beaty Szydło przewodnicząca RDS Henryka Bochniarz. Według niej to kolejny sygnał naruszania zasad dialogu społecznego.

Przewodnicząca RDS: rząd nie przeprowadził konsultacji ustawy "Za życiem"Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
depqjnb
depqjnb

Ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" w piątek uchwalił Sejm, Senat nie wprowadził do niej poprawek; teraz ustawa czeka na podpis prezydenta. Przewiduje ona m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, a dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny. Wypłaty dla asystentów rodziny mają pochodzić z Funduszu Pracy.

W liście skierowanym do premier Szydło, Bochniarz przypomniała, że zgodnie z art. 5 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, przygotowane przez rząd projekty założeń projektów ustaw i projekty aktów prawnych, w sprawach leżących w zakresie właściwości Rady, są kierowane do opinii strony pracowników i strony pracodawców Rady. Termin do wyrażenia opinii nie może być krótszy niż 30 dni od dnia przekazania projektu; termin może zostać skrócony do 21 dni ze względu na ważny interes publiczny.

"Tymczasem przedmiotowy projekt ustawy w ogóle nie został skierowany do Rady, co uniemożliwiło przeprowadzenie konsultacji społecznych na jej forum i wyrażenie opinii do projektu w sposób umożliwiający wpływ na jego treść" - zaznaczyła w piśmie przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

Według przewodniczącej projekt, skierowany w środę przez Radę Ministrów do Sejmu, został przekazany z upoważnienia Marszałka Sejmu i wpłynął do Biura Rady Dialogu Społecznego następnego dnia, w czwartek (w piątek ustawę uchwalił Sejm).

depqjnb

Bochniarz napisała, że z z niepokojem odbiera "kolejne sygnały naruszania zasad prowadzenia dialogu społecznego, w tym naruszania przepisów o konsultowaniu projektów aktów prawnych przez rząd". "Za taki sygnał przyjmuję informację na temat braku konsultacji społecznych rządowego projektu ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem"" - dodaje.

Według przewodniczącej Rady "pomijanie tej instytucji w kwestiach istotnych dla partnerów społecznych, podważa jej pozycję, ogranicza możliwość sprawczą, a tym samym motywację i zaangażowanie aktorów dialogu". "W związku z tym, ponownie zwracam się do pani premier z uprzejmą prośbą o zapewnienie przestrzegania przepisów prawa nakładających obowiązek konsultacji projektów aktów prawnych z Radą Dialogu Społecznego, organizacjami związków zawodowych i organizacjami pracodawców" - podkreśliła Bochniarz.

W ocenie Bochniarz projekt procedowany był również z pominięciem przepisów o konsultowaniu projektów aktów prawnych znajdujących się w ustawie o związkach zawodowych oraz o organizacjach pracodawców. Jak podkreśla w liście szefowa Rady, odpowiednio art. 19 i art. 16 wymienionych ustaw regulują procedurę przekazywania do organizacji reprezentatywnych, w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców.

"Nie mam wątpliwości, że projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin 'Za życiem" mieści się w zakresie działania związków zawodowych i organizacji pracodawców" - zaznaczyła. Jak dodała, żadna z tych ustaw nie przewiduje możliwości odstąpienia od konsultacji z partnerami społecznymi.

Bochniarz ma przekazać list na ręce premier Beaty Szydło w poniedziałek.

depqjnb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
depqjnb
Więcej tematów