Trwa ładowanie...
14-04-2011 12:50

Przewlekle chorzy nie muszą być badani przed kolejną receptą

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia nie ma sensu ani potrzeby, by pacjenci przewlekle chorzy musieli przy wypisywaniu recepty na leki, które biorą, przechodzić ponowne badania - mówił w Sejmie wiceminister MZ Jakub Szulc.

Przewlekle chorzy nie muszą być badani przed kolejną receptąŹródło: PAP
d43a2ne
d43a2ne

Wiceminister odpowiadał na pytanie posła PSL Aleksandra Soplińskiego, dotyczącego sytuacji, która miała miejsce w marcu. Na skutek kontroli NFZ część jednostek regionalnych Funduszu wydała zalecenia, by nie wystawiać recept bez przebadania pacjenta.

Sopliński zwrócił przy tym uwagę, że jest to duże utrudnienie dla osób przewlekle chorych i ich rodzin, tym bardziej, że w ich przypadku chodzi o kontynuację leczenia.

Szulc podkreślił, że zdaniem ministerstwa nie ma potrzeby, by osoby przewlekle chore, biorące określone leki, często od dłuższego czasu, musiały przy wypisywaniu kolejnej recepty przechodzić pełne badania. Zaznaczył, że tuż po pojawieniu się informacji, że część placówek po zaleceniach NFZ tego wymaga, minister zdrowia Ewa Kopacz spotkała się z prezesem NFZ i ustalono, że takie pełne badania podczas wizyty nie będą konieczne.

Dodał również, że zdaniem resortu nic nie stoi na przeszkodzie, by przy kontynuacji leczenia i umawianiu się na wizyty w celu wypisania recepty wykorzystywano takie udogodnienia jak np. internet. Zaznaczył jednak, że dane osób, które chcą uzyskać receptę na dany lek, muszą być weryfikowane, tak by nie dochodziło do ewentualnych wyłudzeń.

d43a2ne

Ze stron internetowych oddziałów NFZ (m.in. mazowieckiego) usunięto komunikaty, w których przypominano, że lekarze przed wypisaniem recepty muszą przebadać pacjenta. Taki obowiązek nakłada na nich m.in. ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Jednak w praktyce w wielu przypadkach lekarze pierwszego kontaktu wypisują recepty bez badania pacjentów przewlekle chorych, którzy są pod ich opieką. Dotyczy to np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób alergicznych.

d43a2ne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43a2ne
Więcej tematów