Przewlekła bezsenność prowadzi do depresji
Przewlekłe problemy z bezsennością mogą
prowadzić do wystąpienia objawów depresji i stanów lękowych -
wskazują norweskie badania opublikowane na łamach pisma "Sleep".
Każdemu z nas od czasu do czasu zdarzają się trudności z zaśnięciem czy kiepsko przespana noc. W większości przypadków problemy te trwają krótko (najwyżej kilka dni) i przechodzą bez konieczności leczenia. Jednak bezsenność utrzymująca się długo, np. przez kilka tygodni, raczej nie przechodzi sama, a nieleczona może doprowadzić do wielu krótko- lub długotrwałych problemów ze zdrowiem, takich jak choroby serca, otyłość, cukrzyca oraz zaburzenia psychiczne.
Potwierdzają to najnowsze norweskie analizy danych zebranych w trakcie dwóch dużych studiów zdrowotnych, którymi objęto ponad 25 tys. dorosłych osób.
Okazało się, że istnieje silny związek między długotrwale utrzymującą się bezsennością a wystąpieniem objawów depresji i stanów lękowych. W obydwu doświadczeniach pacjenci cierpiący przez dłuższy czas z powodu bezsenności byli bardziej narażeni na depresję czy lęki, niż osoby, u których nie stwierdzono przewlekłej bezsenności.
Zdaniem autora pracy - dr Daga Neckelmanna ze Szpitala Uniwersytetu Haukeland w Bergen, wyniki te wskazują, że osoby, u których bezsenność utrzymuje się od dłuższego czasu, powinny przejść nie tylko odpowiednią terapię, ale też szczegółowe badania na obecność zaburzeń lękowych czy depresji.
Badacz podejrzewa, że leczenie bezsenności mogłoby prawdopodobnie łagodzić ryzyko wystąpienia tych zaburzeń psychicznych.
Bezsenność jest najczęściej występującym zaburzeniem snu. Diagnozuje się ją wówczas, gdy dana osoba ma trudności z zasypianiem, ale również gdy budzi się w nocy zbyt często, bądź budzi się zbyt wcześnie. Bezsenność można też zdefiniować jako sen złej jakości.
Ocenia się, że objawy tego schorzenia występują u 30 proc. dorosłych osób, a mniej niż 10% osób z tej grupy wiekowej najprawdopodobniej cierpi na bezsenność przewlekłą. Zaburzenie występuje częściej u kobiet i ludzi w starszym wieku.
Specjaliści podkreślają, że osoby, które zaobserwowały u siebie objawy bezsenności lub inne zaburzenia snu, powinny poinformować o tym lekarza pierwszego kontaktu.