ŚwiatPrzestarzałe informacje Al-Kaidy

Przestarzałe informacje Al-Kaidy


Większość informacji, zdobytych
przez Al-Kaidę i będących powodem wprowadzenia w niedzielę
"pomarańczowego" alarmu w Waszyngtonie i Nowym Jorku, ma co
najmniej trzy lata - twierdzą dzienniki
"Washington Post" i "New York Times".
Zdaniem gazet, amerykańscy urzędnicy nie są także pewni, czy Al-
Kaida w dalszym ciągu prowadzi działalność wywiadowczą.

Przestarzałe informacje Al-Kaidy
Źródło zdjęć: © AFP

03.08.2004 | aktual.: 03.08.2004 08:35

"Washington Post" i "New York Times" podają we wtorek, że administracja USA w dalszym ciągu analizuje dokumenty, przechwycone w lipcu w Pakistanie a świadczące o tym, że Al-Kaida zamierza zaatakować konkretne cele w największych miastach amerykańskich. Materiały te znajdowały się w posiadaniu zatrzymanego w Pakistanie eksperta komputerowego organizacji Osamy bin Ladena, Muhammada Naima Nura Chana, znanego również jako Abu Talha.

Większość danych, jakie uzyskano w trakcie aresztowania, zebrana była jeszcze przed zamachami w USA z 11 września 2001 r. - twierdzi "New York Times", powołując się na informacje uzyskane od urzędników i agentów wywiadu amerykańskiego.

Można twierdzić, że większość tych materiałów jest stara, jednakże wiemy, że Al-Kaida szuka, szuka i jeszcze raz szuka, dopóki nie znajdzie tego co jej potrzeba - powiedział cytowany przez "New York Times" anonimowy urzędnik administracji.

Z kolei inny przedstawiciel rządu, którego opinie przedstawia "Washington Post", twierdzi, że znaczna część przejętych materiałów Al-Kaidy, głównie na temat budynków publicznych w Waszyngtonie, Nowym Jorku i Newark w stanie New Jersey, pochodziła z tzw. jawnych źródeł, w tym z Internetu.

W niedzielę władze USA ustanowiły wysoki, "pomarańczowy" alarm antyterrorystyczny w Waszyngtonie i Nowym Jorku, uzasadniając to informacjami wywiadu o planowanych atakach Al- Kaidy na zlokalizowane w tych miastach instytucje finansowe. Zagrożenie ma dotyczyć m.in. waszyngtońskich siedzib Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego oraz nowojorskiej giełdy.

Alarm "pomarańczowy" to drugi w kolejności poziom antyterrorystycznego pogotowia prewencyjnego w pięciostopniowej skali. Oznacza "wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi", przewyższa go tylko alarm "czerwony".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)