Przesłuchania nowych komisarzy w Europarlamencie
Wytypowani na unijnych komisarzy Meglena
Kunewa z Bułgarii i Leonard Orban z Rumunii zabiegali o przychylność eurodpeutowanych, odpowiadając w
Parlamencie Europejskim na pytania dotyczące ich przyszłych tek:
ochrony konsumentów i wielojęzyczności.
27.11.2006 | aktual.: 27.11.2006 18:47
Aprobata Parlamentu Europejskiego jest niezbędna, by nowi komisarze rozpoczęli pracę 1 stycznia, wraz z wejściem Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej. Głosowanie w tej sprawie zapowiedziane jest na 11 grudnia w Strasburgu i wydaje się, że będzie formalnością.
Wielojęzyczność musi stać się integralną częścią wszystkich polityk i programów UE - powiedział Leonard Orban, który stara się o zgodę eurodeputowanych na objęcie funkcji komisarza ds. wielojęzyczności i dialogu międzykulturowego.
Podczas przesłuchania ten były główny rumuński negocjator z UE, z wykształcenia ekonomista i inżynier, bronił swojej teki, dotąd nieistniejącej w Komisji Europejskiej i wydzielonej specjalnie dla niego z kompetencji komisarza ds. edukacji, szkoleń, kultury i języków UE Jana Figla.
Po angielsku, francusku, ale głównie po rumuńsku, z wielkim zaangażowaniem przekonywał, że nadanie wielojęzyczności znaczenia priorytetowego może wpłynąć na wzrost gospodarczy, tworzenie nowych miejsc pracy, a nawet lepszą integrację społeczną, w tym imigrantów. Zdaniem 45-letniego Orbana ludzie znający wiele języków nie tylko lepiej się integrują, ale są też bardziej kreatywni i innowacyjni. Dlatego zapowiedział zorganizowanie pod koniec przyszłego roku seminarium na temat wielojęzyczności pod kątem Roku Dialogu Międzykulturowego (2008).
Orban nie zamierza natomiast mieszać się w konflikty językowe między krajami UE i trzecimi w związku z kwestiami mniejszości narodowych, jak np. spór o prawa mniejszości rosyjskiej w krajach bałtyckich i czy węgierskiej w Rumunii i na Słowacji. To są kompetencje krajów członkowskich i nie zamierzam proponować jakichś rozwiązań legislacyjnych na poziomie UE. Nie chcę przekroczyć kompetencji, jakie mi przyznano - powiedział przyszły komisarz.
59-letnia Meglena Kunewa, dotychczasowa bułgarska minister ds. europejskich, prawnik z wykształcenia, ma odpowiadać za ochronę konsumentów. Ta teka została utworzona w wyniku podziału obowiązków cypryjskiego komisarza Markosa Kyprianu, który obecnie odpowiada i za zdrowie, i za ochronę konsumentów.
To funkcja, która wymaga wielkiej odpowiedzialności i energii. To ogromne wyzwanie. Chcę zapewnić obywateli i konsumentów, że Europa zwraca uwagę na ich problemy, że Europa będzie ich chronić. Trzeba się skoncentrować na potrzebach i odczuciach obywateli Europy. Unijny rynek wewnętrzny ma sens, jeśli służy konsumentowi - zadeklarowała Kunewa.
Zapowiedziała wzmożony dialog z konsumentami i organizacjami reprezentującymi ich interesy, promowanie tej tematyki w mediach oraz przegląd unijnego ustawodawstwa w ciągu 2008 roku.
W deklaracji majątkowej ani Orban ani Kunewa nie zgłosili żadnych akcji ani innych aktywów. Orban ma w Bukareszcie dwa połączone ze sobą mieszkania przeznaczone na użytek prywatny. Kunewa ma trzy mieszkania w Sofii, z których jedno wynajmuje. Ma także letni dom w Dospacie na południu Bułgarii.
Inga Czerny, Michał Kot