ŚwiatPrzerażający bilans klęski głodu w Somalii - 260 tys. zmarłych, połowa to małe dzieci

Przerażający bilans klęski głodu w Somalii - 260 tys. zmarłych, połowa to małe dzieci

Klęska głodu w Somalii w 2011 roku zabiła 260 tys. osób, z czego połowę stanowiły dzieci poniżej piątego roku życia - wynika z najnowszego raportu, do którego dotarła agencja Associated Press. Wcześniejsze szacunki mówiły o 50-100 tys. zmarłych.

Przerażający bilans klęski głodu w Somalii - 260 tys. zmarłych, połowa to małe dzieci
Źródło zdjęć: © AFP | Mustafa Abdi

01.05.2013 | aktual.: 01.05.2013 14:07

Dokument został opracowany przez Amerykanów i Brytyjczyków z organizacji pomocowych. Ma on zostać upubliczniony w czwartek.

W 2011 roku Somalia została dotknięta najgorszą od 60 lat suszą w regionie. Kryzys pogłębił brak rządu centralnego w tym kraju od 1991 roku. W rezultacie doszło do koszmarnej klęski głodu, która według raportu pochłonęła ponad ćwierć miliona Somalijczyków. Połowę stanowiły dzieci poniżej piątego roku życia.

Dokument stwierdza, że dziesiątki tysięcy ludzkich istnień można było ocalić, gdyby społeczność międzynarodowa zareagowała szybciej na oznaki zbliżającej się katastrofy, które pojawiły się już na przełomie lat 2010 i 2011.

Do powiększenia rozmiarów tej już i tak ogromnej tragedii przyczynili się somalijscy talibowie spod znaku ekstremistycznej organizacji Al-Szabaab, którzy nie wpuścili przedstawicieli organizacji humanitarnych na kontrolowane przez siebie tereny. Bojownicy nie pozwolili też wielu mężczyznom opuścić rejonów pustoszonych przez głód.

Jak stwierdza AP, właśnie z powodu islamistów bardzo trudno jest określić dokładną liczbę zmarłych. Dlatego przedstawiony bilans ofiar jest jedynie szacunkiem, dokonanym przez ekspertów specjalizujących się w ocenianiu skutków katastrof i sytuacji kryzysowych. Wcześniejsze szacunki mówiły o 50-100 tys. zmarłych.

Marthe Everard, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowa odpowiedzialna za Somalię, powiedziała, że nie widziała jeszcze raportu, ale nie byłaby zdziwiona tak wysoką liczbą zmarłych.

- Somalijczycy sami byli zaszokowani liczbą umierających kobiet i dzieci - wskazuje cytowana przez AP. - To powinno dać nam lekcję, ale co z nią zrobimy? Jak naprawimy to następnym razem? - pyta retorycznie.

Everard przypomniała, że świat ruszył z pomocą Somalii dopiero, gdy zobaczył zdjęcia wychudzonych i umierających dzieci, które pojawiły się w mediach latem 2011 roku. W tym samym czasie ONZ ogłosiła na tym obszarze klęskę głodu. - W tamtym momencie było już za późno - zaznacza.

Z powodu głodu setki tysięcy Somalijczyków uciekało do obozów uchodźców w Kenii, Etiopii oraz stolicy swego kraju - Mogadiszu, w poszukiwaniu pożywienia. Według ONZ głód definiuje się jako stan, kiedy dwie osoby dorosłe lub czworo dzieci na 10 tys. ludzi umiera z głodu każdego dnia, a jedna trzecia dzieci cierpi na ostre niedożywienie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)