Przerażająca wizja ekspertów. Pokazali mapę. Na niej polskie miasta

Zmiany klimatyczne powodują wzrost poziomu mórz i oceanów. To, jak wskazują eksperci, stanowi zagrożenie dla nadmorskich miejscowości także w Polsce. Pojawiły się prognozy, jakie tereny mogą znaleźć się pod wodą w perspektywie lat.

Zagrożone polskie miasta? Eksperci ostrzegają
Zagrożone polskie miasta? Eksperci ostrzegają
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

24.06.2024 | aktual.: 24.06.2024 11:03

Sprawdź najnowszą prognozę pogody w swoim regionie na POGODA.WP.PL.

Eksperci Climate Central opracowali interaktywną mapą pokazującą obszary zagrożone wzrostem poziomu morza i powodziami na wybrzeżach. Wśród nich są polskie miejscowości.

Należy jednak podkreślić, że prognoza została opracowana na podstawie wielu algorytmów i obarczona ryzykiem błędu. Autorzy tłumaczą, że dla pewności tych prognoz należy przeprowadzić dodatkowe badania. Mapa pokazuje, co może nastąpić w 2050 roku.

Polskim miastom grozi zalanie? Interaktywna mapa

Szczególnie narażony na skutki podnoszenia się poziomu morza jest Gdańsk. Eksperci prognozują, że do końca XXI wieku poziom Bałtyku może wzrosnąć nawet o metr. Na mapie widać, że znaczna część Gdańska może znaleźć się wówczas pod wodą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zagrożenie może pojawić się także w takich miastach jak Stegna, Elbląg, Nowy Dwór Gdański i Braniewo. W niebezpiecznej strefie są także Świnoujście, Międzyzdroje.

Interaktywna mapa zagrożonych miejsc
Interaktywna mapa zagrożonych miejsc© Climate Central

Czerwone obszary, pokazujące zagrożenie zalaniem, pojawiają się także w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego.

Zagrożone tereny
Zagrożone tereny© coastal.climatecentral.org

Czerwone miejsca widać także w środkowej części wybrzeża. Na zalanie ma być narażony pas od Mielna do Darłowa oraz okolice jezior Jamno i Bukowo. Podobnie jest w okolicach Rogowa, Mrzeżyna i Dźwirzyna.

Mapa interaktywna
Mapa interaktywna© coastal.climatecentral

Nie lepiej wygląda sytuacja w Zachodniopomorskiem. Tam również według ekspertów może dojść do zalań, jeśli nie zatrzyma się wzrostu poziomu wód.

Interaktywna mapa
Interaktywna mapa© coastal.climatecentral

Źródło: coastal.climatecentral

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (846)