Trwa ładowanie...
d3uhkcg

Przeprosiny za "polskie obozy zagłady". Do telewizji ZDF trafiło wezwanie ws. Karola Tendery

Do niemieckiej telewizji ZDF trafiło wezwanie do wykonania wyroku krakowskiego sądu i prawidłowe przeproszenie b. więźnia Auschwitz Karola Tendery za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz" - poinformowali pełnomocnicy Tendery.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były więzień Auschwitz i Birkenau Karol Tendera przemawia po otrzymaniu odznaki "Bene Merito"
Były więzień Auschwitz i Birkenau Karol Tendera przemawia po otrzymaniu odznaki "Bene Merito" (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d3uhkcg

W grudniu krakowski Sąd Apelacyjny wydał wyrok, na mocy którego niemiecka telewizja ZDF miała przeprosić na swej stronie internetowej Karola Tenderę. Przeprosiny takie ukazały się na stronie ZDF zaraz po ogłoszeniu wyroku, ale - zdaniem pełnomocników powoda ze Stowarzyszenia Pro Patria - nie spełniały wymogów.

- Nie sposób uznać za właściwe opublikowanie odnośnika z logiem ZDF i napisem w języku niemieckim "Przeprosiny Karola Tendery", po kliknięciu którego najpierw ukazuje się w formie tekstowej tłumaczenie umniejszające winę ZDF i przerzucające odpowiedzialność na francusko-niemiecką stację telewizyjną ARTE, a następnie grafika z przeprosinami, których nie można wyszukać z poziomu wyszukiwarek internetowych" - powiedział w rozmowie z PAP radca prawny Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Pro Patria.

Dlatego pełnomocnicy zdecydowali się na podjęcie działań na gruncie prawa niemieckiego, tj. na podstawie § 888 ZPO (Zivilprozessordnung - niemieckiego odpowiednika Kodeksu postępowania cywilnego).

d3uhkcg

"Wzywam Państwa do opublikowania przeprosin Pana Karola Tendery"

Pracujący w Berlinie adwokat Piotr Dubner wystosował do stacji ZDF wezwanie do wykonania wyroku w terminie do 12 stycznia 2017 r. Jeżeli żądanie nie zostanie spełnione, po upływie wyznaczonego czasu odpowiednie pisma zostaną skierowane do sądu.

"Wzywam Państwa do opublikowania przeprosin Pana Karola Tendery zgodnie z wyrokiem sądu bez komentarza na stronie głównej Państwa witryny internetowej pod adresem www.zdf.de w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 stycznia 2017 r." - napisał m.in. w piśmie mec. Dubner.

d3uhkcg

Podziel się opinią

Share

d3uhkcg

d3uhkcg
Więcej tematów