PolskaPrzepisy ws. matur idą do Trybunału Konstytucyjnego

Przepisy ws. matur idą do Trybunału Konstytucyjnego

Rozwiązania związane z obecną maturą są według Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) niesprawiedliwe dla ludzi, którzy zdawali tzw. starą maturę, a także dla abiturientów sprzed 2010 roku, którzy nie mieli obowiązku zdawać matematyki. Dlatego tę sprawę na wniosek RPO ma zbadać Trybunał Konstytucyjny.

Przepisy ws. matur idą do Trybunału Konstytucyjnego
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Mirosław Wróblewski z biura Rzecznika Praw Obywatelskich przypomina, że obecna matura jest podstawą do przyjęcia na studia. Problem pojawia się przy rekrutacji na kierunki, na których brana jest pod uwagę matematyka. Jeśli kandydat zdawał maturę przed 2010 rokiem i nie wybrał tego przedmiotu jako dodatkowego, nie może ubiegać się o przyjęcie na ten wydział.

Zdaniem Mirosława Wróblewskiego wszyscy ludzie, którzy zdawali starą maturę są w gorszej sytuacji, bo w porównaniu do osób posiadających nową maturę, nie mogą poprawiać swoich ocen z egzaminu dojrzałości. To utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia im zmianę kierunku studiów lub rozpoczęcie studiowania na innej uczelni.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca też uwagę, że w przepisach nie ma też jasnych kryteriów w jakich okolicznościach można unieważnić egzaminy maturalne. Tutaj pełną dowolność ma Centralna i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Źródłem problemu jest artykuł 22 Ustawy o Systemie Oświaty, który zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest zbyt ogólny. W opinii RPO ten przepis daje ministrowi edukacji narodowej dowolność w kształtowaniu systemu oceniania, klasyfikowania i egzaminowania uczniów. W okresie obowiązywania tego przepisu czyli od kwietnia 2007 był on już dziewięciokrotnie nowelizowany.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (101)