PolskaCzarnek: Segregacji sanitarnej w szkołach nie będzie

Czarnek: Segregacji sanitarnej w szkołach nie będzie

Uczniowie wracają do szkół, a część ekspertów obawia się, że przyspieszy to czwartą falę pandemii COVID-19. Minister Przemysław Czarnek jest jednak spokojny i cieszy się, że edukacja przechodzi w tryb stacjonarny. W szkołach promowane będą szczepienia, ale "segregacji sanitarnej nie będzie".

Przemysław Czarnek
Przemysław Czarnek
Źródło zdjęć: © East News | Paweł Wodzyński

W środę, 1 września uczniowie wrócą do szkół. Zgodnie z zapowiedziami ministra Przemysława Czarnka edukacja rozpocznie się w trybie stacjonarnym.

- Według prognoz, jakie mamy z Ministerstwa Zdrowia, nie ma zagrożenia dla rozpoczęcia nauki stacjonarnej, a także w dłuższej perspektywie czasowej nie ma zagrożenia dla kontynuowania nauki zdalnej (…) Dzieci potrzebują powrotu do normalności i będziemy się o to troszczyć - zapewnił minister edukacji dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego w Polskim Radiu 24.

Przemysław Czarnek: Segregacji sanitarnej w szkołach nie będzie

W rozmowie szef Ministerstwa Edukacji i Nauki odpowiedział na pytanie dotyczące szczepień przeciw COVID-19, które na wniosek dyrekcji mogą być prowadzone w szkołach dla dzieci od 12. roku życia.

Ważny temat: Rekonstrukcja rządu "wisi w powietrzu". Kto przetrwa roszady na szczytach władzy?

- Będziemy promować i zachęcać do szczepień, będziemy informować o korzystnych efektach szczepień, ale nie będziemy do tego nikogo zmuszać - wyjaśnił.

- Nie będziemy dzielić też dzieci na zaszczepione i niezaszczepione, bo nie chcemy ich dzielić ze względu na decyzje rodziców. Żadnej segregacji sanitarnej w szkołach nie będzie - podkreślił Przemysław Czarnek.

Początek roku szkolnego. Nowy kanon lektur z Janem Pawłem II

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza wprowadzić w najbliższych latach zmiany w szkołach. Jedną z nich jest rozszerzenie dotychczasowych kompetencji kuratorów oświaty, które minister nazywa "nadaniem odpowiednich narzędzi do realnego sprawowania nadzoru oświatowego". Co to oznacza w praktyce?

- Kuratorzy będą mieli prawo, na wniosek rodziców, zakwestionować wejście do szkół organizacji pozarządowych, które demoralizują młodzież (…) Chcemy ustrzec Polskę przed tym, co dzieje się w Europie Zachodniej - zapowiedział Przemysław Czarnek.

Dalej doprecyzował, że chodzi o organizacje zajmujące się m.in. edukacją seksualną, a także promowaniem historii Śląska odmiennej od wersji PiS.

Do tego uczniowie będą mieli obowiązek uczestnictwa w lekcjach religii lub etyki. Problem w tym, że niewystarczająca liczba nauczycieli może uczyć etyki, więc potrzebne jest wyszkolenie nowych kadr.

Od roku szkolnego 2021-2022 zmieni się także kanon lektur szkolnych, do którego dodano m.in. pozycje autorstwa Jana Pawła II i o kardynale Stefanie Wyszyńskim.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (570)