Trwa ładowanie...

Przemysł turystyczny straci miliony przez wyciek ropy

Wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej może spowodować w ciągu trzech najbliższych lat straty w amerykańskim sektorze turystycznym rzędu 22,7 mld dol. - wynika z raportu przygotowanego przez firmę konsultingową Oxford Economics na zamówienie amerykańskiego stowarzyszenia turystyki (US Travel Association)

Przemysł turystyczny straci miliony przez wyciek ropyŹródło: AFP
d2y4gvl
d2y4gvl

Raport przewiduje spadek przychodów z turystyki w pięciu stanach leżących nad Zatoką Meksykańską: w Alabamie, Luizjanie, Missisipi, Teksasie i na Florydzie.

Spadek popularności tych stanów wśród turystów może potrwać wiele lat i spowodować poważne straty.

"Turystyka jest jednym z najważniejszych motorów napędzających gospodarkę w rejonie zatoki. Turyści wydali tam 34 mld dol. w 2008 roku" - głosi raport. W sektorze turystycznym pracowało 400 tys. osób.

Ale od czasu eksplozji platformy wiertniczej koncernu BP, bardzo wielu turystów zrezygnowało z podróży w rejon dotknięty katastrofą ekologiczną.

d2y4gvl

Raport przytacza przykłady podobnych katastrof i podkreśla, że na ogół zniechęcają one turystów na wiele lat, a dotknięte klęską regiony stają się na długo niepopularne.

Dopiero po dwóch latach od katastrofalnego wycieku ropy z tankowca Exxon Valdez w 1989 roku u wybrzeży Alaski przychody z turystyki wróciły do poprzedniego poziomu.

Tymczasem "potencjalne skutki obecnego wycieku są znacznie większe, zważywszy na jego zasięg oraz bliskość stref połowów rybackich i popularnych ośrodków turystycznych". Wszystkie te względy sprawiają - konkluduje raport Oxford Economics - że katastrofa ta jest "wydarzeniem unikalnym".

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj