Trwa ładowanie...

Przełomowy wyrok ws. opiekunów osób niepełnosprawnych. Daje nadzieję tysiącom ludzi

Warszawski sąd nałożył na Skarb Państwa obowiązek zapłaty ponad 33 tysięcy złotych Mirosławowi Sobolewskiemu, który opiekuje się swoją 80-letnią niepełnosprawna matką. Wyrok otwiera furtkę prawną przed tysiącami osób, które opiekują się dorosłymi inwalidami.
Share
Wyrok może daje nadzieję ponad 150 tys. Polaków
Wyrok może daje nadzieję ponad 150 tys. PolakówŹródło: Fotolia
d4gt5c0

Mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, mężczyzna nie otrzymywał świadczeń pielęgnacyjnych na opiekę nad chorą mamą. Zamiast wspomnianej opłaty, która wynosi 1300 złotych miesięcznie, mężczyzna dostawał jedynie zasiłek w wysokości 520 złotych.

Brak pomocy ze strony państwa postawił pana Mirosława w trudnej sytuacji materialnej. - Dzięki tym pieniądzom uda mi się spłacić część długów. Zaciągałem pożyczki, sprzedawałem, co mogłem, teraz będę mógł pooddawać to i może wyjść na prostą - tłumaczył po wyjściu z sali sądowej.

Szacuje się, że w całej Polsce jest 150 tys. osób, które opiekują się dorosłymi niepełnosprawnymi i znajdują się w podobnej sytuacji co pan Mirosław. Wyrok warszawskiego sądu daje im nadzieję na uzyskanie dostępu do świadczeń pielęgnacyjnych.

d4gt5c0

Źródło: rmf24.pl

Zobacz też: Niepełnosprawna jechała trzy godziny na korytarzu w pociągu, przy toalecie

d4gt5c0

Podziel się opinią

Share
d4gt5c0
d4gt5c0
Więcej tematów