Przełomowy wyrok w Anglii ws. barbarzyńskiej tradycji
Brytyjski sąd wydał przełomowy wyrok. 39-letnia Amina Noor została winna za pomoc w okaleczeniu narządów płciowych trzyletniej Brytyjki. Dziewczynka została wywieziona do Kenii, gdzie przeprowadzono rytualne obrzezanie. Amina Noor została pierwszą osobą w Anglii skazaną za przestępstwo popełnione poza granicami kraju.
30.11.2023 06:37
Prokurator Deanna Heer otwierając proces przed sądem w Old Bailey powiedziała, że oskarżona poleciała z dziewczynką do Kenii w 2006 r. Obie udały się do prywatnego domu, gdzie dokonano okaleczenia narządów płciowych trzylatki. Prawda o tym wyszła na jaw wiele lat później, gdy 16-letnia wówczas dziewczynka zwierzyła się swojemu nauczycielowi w szkole.
Nastolatka została przebadana w 2019 r. Okazało się, że wskutek rytualnego obrzezania łechtaczka została całkowicie usunięta. Teraz na ławie oskarżonych stanęła kobieta, która wywiozła dziecko do Kenii. Amina Noor powiedziała przed sądem, że zabieg obejmował zastrzyk, a później dziewczynka była "szczęśliwa i mogła biegać i bawić się". Kobieta dodała jednak, że nie wiedziała, co się dokładnie wydarzy.
Ława przysięgłych dowiedziała się, że Noor zabrała dziewczynkę do "kliniki" tuk-tukiem, gdzie poproszono ją, aby czekała przed prywatnym domem, ponieważ dziecko zostanie poddane zabiegowi. Kobieta przekonuje, że wydawało jej się, że trzylatka przejdzie "Gudniin" - arabskie słowo oznaczające obrzezanie. Okazało się, że dziecko doznało poważnego okaleczenia genitaliów. Po wszystkim dziewczynka wydawała się cicha, płakała przez całą noc i skarżyła się na ból.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koronna Służba Prokuratorska (CPS) współpracowała z policją i Narodową Agencją ds. Przestępczości, aby udowodnić, że podczas swojej wizyty w Kenii Noor wiedziała, że przeciwko ofierze popełniono jakąś formę okaleczania żeńskich narządów płciowych. Śledczym udało się ustalić, że celowo pomagała w popełnieniu przestępstwa.
Kobieta została uznana za winną pomocy w okaleczeniu żeńskich narządów płciowych trzyletniej Brytyjki podczas podróży do Kenii, stając się pierwszą osobą skazaną w Anglii za popełnienie przestępstwa zagranicą. Nie zareagowała, gdy somalijski tłumacz oznajmił jej werdykt. Maksymalny wymiar kary to 14 lat więzienia. Ostateczny wymiar kary zostanie podany w późniejszym terminie.
Przełomowy wyrok w Anglii. Jasny przekaz
Szacuje się, że 94 procent somalijskich kobiet mieszkających w Kenii poddaje się straszliwej procedurze w błędnym przekonaniu, że jest to wymóg religijny. - Ta bardzo powszechna praktyka nie ogranicza się jednak do przekłuwania czy nakłuwania. W rzeczywistości 87 proc. kobiet i dziewcząt, które przeszły obrzezanie w Kenii, miało obcięte genitalia i usunięto część ciała - powiedziała prokurator Deanna Heer.
Noor urodziła się w Somalii, ale w wieku ośmiu lat przeniosła się do Mombasy w Kenii, po wybuchu wojny domowej. W 2003 r. otrzymała status uchodźcy w Wielkiej Brytanii, a w 2005 r. otrzymała obywatelstwo brytyjskie. Starsza prokurator Patricia Strobino pochwaliła wyrok skazujący Noor. - Miejmy nadzieję, że tego rodzaju sprawa zachęci potencjalne ofiary do ujawnienia, co im się przydarzyło.
- Będzie to również jasny sygnał dla tych potencjalnych oskarżonych lub osób, które chcą utrzymać tę praktykę, że nie ma znaczenia, czy pomagają, praktykują lub utrzymują tę praktykę w Wielkiej Brytanii, czy za granicą, prawdopodobnie zostaną postawieni w stan oskarżenia - dodała prokurator.
Przemawiając przed sądem, nadinspektor Andy Furphy z Metropolitan Police powiedział, że okaleczanie żeńskich narządów płciowych jest "poważnym przestępstwem", "znęcaniem się nad dziećmi" i "łamaniem praw człowieka".
Noor z Edgware w północno-zachodnim Londynie nie przyznała się do winy, ale została skazana za pomoc osobie niebędącej obywatelem Wielkiej Brytanii w okaleczeniu genitaliów dziewczynki, co jest sprzeczne z ustawą o okaleczaniu żeńskich narządów płciowych z 2003 r.
Amina Noor została pierwszą osobą w Anglii skazaną za przestępstwo popełnione za granicą, ale kolejną skazaną za podobne przestępstwo. W 2019 r. Ugandyjka z Walthamstow we wschodnim Londynie została skazana na 11 lat więzienia za poddanie zabiegowi FGM u trzyletniej dziewczynki.