Trwa ładowanie...

Był jeszcze inny powód zatonięcia Titanica?

Nowe ustalenia naukowców jeszcze raz zwracają uwagę na katastrofę Titanica. Choć jej główną przyczyną było zderzenie statku z górą lodową, za jej pojawieniem mógł stać... księżyc.

Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 rokuTitanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 rokuŹródło: Getty Images, fot: Universal History Archive
d3hqvlp
d3hqvlp

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 zatonął najbardziej ekskluzywny liniowiec świata, RMS Titanic. Mimo faktu, że był to jego pierwszy rejs - statek zyskał przydomek "niezatapialnego" na długie miesiące przed wodowaniem. Jednak założenia inżynierów okazały się błędne.

Jak ustalono, główną przyczyną zatonięcia Titanica było zderzenie z potężną górą lodową. Dzisiaj na jaw wychodzą nowe fakty, które wskazują, że katastrofa, która pochłonęła 1500 ludzkich istnień, mogła mieć także inne przyczyny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmiana za zmianą w weekend. Mamy najnowszą prognozę IMGW

Księżyc odegrał rolę w wydarzeniu

Nową teorię przedstawił fizyk z University of Texas. Mężczyzna wskazał, że 4 stycznia 1912 roku Księżyc znalazł się najbliżej Ziemi od 796 roku (kolejny raz znajdzie się tak blisko w 2257 roku).

Zbliżenie wpłynęło na zwiększenie się pływów morskich, a podnosząca się i opadająca woda odrywała spore ilości lodu z wybrzeży Grenlandii.

d3hqvlp

Lodu na Atlantyku było dużo więcej niż zazwyczaj, jednak brak odpowiedniej aparatury spowodował, że ludzie nie mieli o tym pojęcia. Atlantyk był prawdziwym polem minowym dla statków.

Kolejne "kosmiczne" przyczyny

Statki zaczęły informować o wzmożonej liczbie gór lodowych u wybrzeży Nowej Fundlandii dopiero dzień przed zatonięciem Titanica. Statek America wysłał na ten temat depeszę, która nigdy nie trafiła jednak na mostek liniowca.

Specjalistka od badania warunków pogodowych Mila Zinkova opisuje na łamach pisma "Weather", wydawanego przez Królewskie Stowarzyszenie Meteorologiczne, że przyczyną była burza geomagnetyczna.

Szalała ona podczas feralnej nocy nad północnym Atlantykiem, objawiając się zorzą polarną. Burza zakłócała komunikację i powodowała błędy w działaniu przyrządów pokładowych, przez co wiele statków nie usłyszało sygnału SOS z Titanica.

d3hqvlp

Mila Zinkova twierdzi, że wystarczyło odchylenie kompasu o zaledwie 0,5 stopnia, aby Titanic zboczył z kursu i wpłynął na pole lodowe.

Titanic nie mógł uniknąć zderzenia z górą lodową

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku o godzinie 23:40 marynarze z bocianiego gniazda zauważyli dryfującą bryłę lodu. Na jakikolwiek manewr było już za późno.

Naukowcy szacują, że góra lodowa miała 120 metrów średnicy i ważyła 75 milionów ton. Jednak tylko jej 30-metrowy fragment wyłaniał się z wód Atlantyku i mógł być zauważony przez załogę.

d3hqvlp

Spośród wszystkich 2224 pasażerów Titanica zginęło 1563 ludzi. Większość z ofiar wydostała się ze statku, jednak zmarła w wodzie z powodu wychłodzenia.

Czytaj także:

Źródło: Weather, National Geographic

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hqvlp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hqvlp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj