PolskaPrzełom w walce z piractwem

Przełom w walce z piractwem

Rok 2004 był przełomowym okresem w walce z
piractwem w Polsce - wynika z raportu Zespołu ds. Przeciwdziałania
Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych. W roku ubiegłym
skonfiskowano pirackie towary ponad 100 mln zł.

Raport omówił we wtorek w Warszawie minister kultury Waldemar Dąbrowski. Jak podkreślił w 2004 roku w Polsce "podniesiono standard ochrony własności intelektualnej".

Najlepszym tego świadectwem jest to, że Polska została przesunięta z grupy państw tzw. hańby, czyli tych zakwalifikowanych jako czołówka państw obarczonych najwyższymi wskaźnikami przestępstw - podkreślił minister. Ciągle mamy duże problemy z ochroną własności intelektualnej, ale nie jesteśmy już w grupie wiodącej - dodał.

W raporcie wykazano także, że w 2004 roku w Polsce zlikwidowano wiele nielegalnych wytwórni, skonfiskowano pirackie towary powyżej 100 mln złotych i sprzęt do ich wytwarzania wart ok. miliard zł.

W opinii Dąbrowskiego ochrona praw autorskich to jedno z najważniejszych wyzwań jakie towarzyszy działaniom rządu polskiego. Dzisiaj zdolność państwa do ochrony własności intelektualnej jest jedną z podstawowych miar wiarygodności na arenie międzynarodowej, zarówno jeśli chodzi o wymiar polityczny, jak i gospodarczy - ocenił Dąbrowski.

Minister ocenił, że w strategii działań na rzecz ochrony własności intelektualnej w Polsce przyjętej przez Zespół ds. Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych, najważniejsze jest usystematyzowanie i skoordynowanie działań wszystkich resortów, które związane są z tym zagadnieniem.

To jest kwestia nie tylko policji, straży granicznej, służby cywilnej, prokuratury, sądownictwa czy ministra kultury, jako strażnika interesów środowisk twórczych - uważa minister. W jego opinii to jest także kwestia edukacji.

W moim przekonaniu wciąż najpoważniejszym problemem w Polsce jest problem natury etycznej. To się trochę wiąże z semantyką. To zagadnienie nazwano w Polsce i innych krajach +piractwem+. A zatem oddelegowano ten proceder do świata bajek dziecięcych, do świata pewnej niewinności - zwrócił uwagę.

Dodał, że w Polsce większość ludzi nie przyjmuje do wiadomości, że kradzież praw autorskich jest równorzędna kradzieżowi portfela.

Dlatego, zdaniem Dąbrowskiego, w Polsce należy podjąć działania wychowawcze. Dlatego w strategii działań na rzecz ochrony własności intelektualnej w Polsce obecne jest także Ministerstwo Oświaty i Ministerstwo Nauki - zaznaczył.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)