Trwa ładowanie...

Przełom w leczeniu córki Ewy Błaszczyk. Operacja wszczepienia stymulatora mózgu przynosi efekty

• Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk, po 16 latach została poddana eksperymentalnej operacji
• 22-latce wszczepiono stymulatora mózgu
• W tej chwili można mówić o znacznej poprawie jej stanu zdrowia
• Ola w 2000 r. zachłysnęła się wodą kiedy popijała tabletkę i znalazła się w śpiączce

Share
Przełom w leczeniu córki Ewy Błaszczyk. Operacja wszczepienia stymulatora mózgu przynosi efekty
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Waszczuk
djovjpu

Ewa Błaszczyk nie traciła wiary w to, że córka się wybudzi. Aktorka ma dwie córki bliźniaczki - Olę i Mariannę. To własnie Ola, gdy miała 6 lat, zachłysnęła się wodą popijając tabletkę i zapadła w śpiączkę. Po tym tragicznym wydarzeniu Ewa Błaszczyk wciąż walczyła o wybudzenie córki.

W wyniku tej walki narodził się pomysł na stworzenie kliniki pomagającej osobom w śpiączce i ich rodzinom. Aktorka jest pomysłodawczynią i założycielką kliniki "Budzik", która za cel stawia sobie wybudzenie dzieci, które zapadły w śpiączkę.

djovjpu

W maju Ola wraz z trzema innymi pacjentami przeszła operację wszczepienia stymulatora, który miał pomóc w wybudzeniu ze śpiączki. Zabieg przyniósł efekty i w tej chwili można mówić o znacznej poprawie. Ola reaguje na proste polecenia. Jest wrażliwa na bodźce i można z nią nawiązać kontakt. Robi miny, nie ma dużej świadomości, ale po wyrazie twarzy można rozpoznać jej nastrój, na przykład czy jest zadowolona.

W tym samym czasie stymulator mózgu wszczepiono również trzem innym osobom, m. in. 35-letniemu panu Tomkowi. W tym przypadku efekty okazały się spektakularne - pacjent wybudził się ze śpiączki i już rozmawia. Operacje były przeprowadzone w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przez zespół prof. Wojciecha Maksymowicza wraz z japońskimi neurochirurgami..

djovjpu

Podziel się opinią

Share
djovjpu
djovjpu
Więcej tematów