Przełom na polskich drogach
Według najnowszych statystyk policji ubiegły rok był przełomowy. Odnotowano największy spadek (w ciągu ostatniej dekady) liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W stosunku do zeszłego roku liczba zabitych zmalała o 16%, a liczba rannych o 10%. Niestety, znacznie wzrosła liczba pijanych kierowców. Policjanci zwrócili szczególną uwagę na niebezpieczne zjawisko, jakim jest przyzwolenie społeczne na prowadzenie po kieliszku.
W minionym roku na drogach zginęło 4 564 osób, a w 2008 r. 5 437 - mniej o 873. Spadła także liczba rannych. W 2009 r. wyniosła ona prawie 56 tys., rok wcześniej ok. 63 tys.
Jak poinformował Komendant Główny Policji gen. Andrzej Matejuk statystyki bezpieczeństwa z 2009 r. są najbardziej optymistyczne od 10 lat.
Statystyki są bardzo optymistyczne również jeżeli chodzi o liczbę wypadków. W 2001 r. na drogach doszło do prawie 54 tys. wypadków - teraz ta liczba spadła nawet o 10 tys. Warto zaznaczyć, że w 1989 r. w Polsce zostało zarejestrowanych ponad 8,5 mln aut. W tym roku doszło do ponad 67 tys. wypadków. Przez 10 lat liczba samochodów zarejestrowanych w Polsce zwiększyła się do ponad 21 mln, przy czym liczba wypadków spadła do 44 tys.
Niestety wielu kierowców nadal decyduje się na jazdę pod wpływem alkoholu. Co więcej, problem zdaje się z roku na rok nasilać. W ubiegłym roku policjanci zatrzymali 173 tys. kierujących na "podwójnym gazie". W 2008 r. było ich trochę ponad 168 tys. KGP zaznacza jednak, że wzrost zatrzymań to m.in. skutek coraz częstszych kontroli policyjnych - w ubiegłym roku było ich ponad 2 mln.
- Rok 2009 był przełomowy, bezpieczeństwo na polskich drogach stale się poprawia - powiedział Jacek Zalewski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA. Dodał jednak, że aby spełnić standardy Unii Europejskiej liczba wypadków powinna spaść o 50%.
Policjanci zapowiadają poprawienie bezpieczeństwa polskich kierowców. Chcą je zapewnić dzięki jeszcze częstszym kontrolom drogowym oraz dzięki akcjom profilaktycznym (wiosna - „Użyj wyobraźni” akcja dla motocyklistów, lato - dla młodych kierowców, jesień/zima - dla pieszych). KGP planuje również zakup nowego sprzętu: nowoczesnych wideo-rejestratorów, ciężkich motocykli i karetek pogotowia.
W 2009 r. na drogach służbę pełniło ok. 300 nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideo-rejestratory. W całym kraju umieszczonych jest także ok. 1230 fotoradarów, które jak wskazują statystyki są bardzo skuteczne. - W miejscach, gdzie umieszczone są fotoradary jest znacznie bezpieczniej - powiedział Komendant Główny Policji.
Według gen. Andrzeja Matejuka należałoby zmienić mentalność polskich kierowców - ich zachowanie i poszanowanie prawa. - To będzie trudne zadanie, ale możliwe - dodał.
Jan Stanisławski, Wirtualna Polska