Trwa ładowanie...

Przeliczono 80 proc. głosów. Wybory na Ukrainie wygrywa Front Ludowy

Front Ludowy ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka utrzymuje minimalną przewagę nad prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki w niedzielnych wyborach parlamentarnych - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 80 proc. głosów.

Share
Przeliczono 80 proc. głosów. Wybory na Ukrainie wygrywa Front Ludowy
Źródło: PAP/EPA, Fot: Tatyana Zenkovich
dnrrrzz

Większość wyborców zagłosowała na Front Ludowy, który zdobył 21,94 proc. i Blok Petra Poroszenki, cieszący się poparciem 21,6 proc.

Trzecie miejsce zajmuje Samopomicz (Samopomoc) mera Lwowa Andrija Sadowego z poparciem 11,06 proc.. Po przeliczeniu większości głosów widać, że do Rady Najwyższej dostanie się też ugrupowanie politycznych sojuszników zbiegłego w lutym z kraju b. prezydenta Wiktora Janukowycza; Blok Opozycyjny, który zdobył 9,53 proc.

dnrrrzz

Kolejne miejsca zajęły: Radykalna Partia Ołeha Laszki (7,42 proc.) oraz Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko (5,68 proc.).

Pozostałe partie nie przekraczają 5-procentowego progu, w tym nacjonalistyczna Swoboda, która uzyskała 4,71 proc. głosów.

W niedzielnych wyborach Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowego parlamentu spośród kandydatów z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa), których jest 213.

Wybory nie odbyły się na zajętym przez Rosję od marca Krymie i w niektórych regionach Donbasu na wschodzie kraju, kontrolowanych przez prorosyjskich rebeliantów.

dnrrrzz

Podziel się opinią

Share
dnrrrzz
dnrrrzz
Więcej tematów