Przekop Mierzei Wiślanej. Bruksela chce wyjaśnień
Rosną emocje wokół przekopu Mierzei Wiślanej. Komisja Europejska chce pilnie spotkać się z przedstawicielami polskich władz. Do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej trafił list w tej sprawie.
20.02.2019 | aktual.: 20.02.2019 08:33
Jak dowiedziało się radio RMF FM, Komisja Europejska wysłała do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej list, w którym pisze o swoich wątpliwościach dotyczących przekopu Mierzei Wiślanej.
Bruksela nie jest pewna, czy przekop będzie rzeczywiście miał - jak twierdzą polskie władze - tylko "nieznaczący wpływ" na środowisko na obszarach Natura 2000. Poza tym Bruksela zwraca uwagę na uzasadnienie projektu. W decyzji środowiskowej budowa jest tłumaczona czynnikami społeczno-gospodarczymi, natomiast w liście z 14 stycznia mowa jest o kwestii bezpieczeństwa państwa.
Kontrowersyjny przekop Mierzei Wiślanej
Trwa intensywna wycinka drzew na Mierzei Wiślanej pod planowany przekop. Inwestycja ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich. Przeciwko wycince drzew jest część mieszkańców oraz organizacje ekologiczne.
Nowy kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej ma mieć 1,3 kilometra długości i 5 metrów głębokości. Dzięki niemu będzie możliwość wpływania do Elbląga jednostkom o parametrach morskich - zanurzeniu do 4 m, długości 100 m i szerokości 20 m.
Pierwsze statki mają przepłynąć w 2022 roku. Koszt inwestycji to 880 milionów złotych. Wszystkie pieniądze przeznaczone na kanał pochodzą z budżetu państwa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl