PolskaPrzegrywa ten, kto ucieka przed walką

Przegrywa ten, kto ucieka przed walką


Kończy się ważny etap budowy IV RP, ale na pewno nie sam projekt. Przed nami jeszcze kilkanaście tygodni pisowskiego rządu, kampania i negocjacje po niej.

To prawda, że nie wygląda to najładniej. Kosztowna i niemiła wyborcom centroprawicy koalicja dobiega w konwulsjach końca. Czasowi sojusznicy Prawa i Sprawiedliwości pokazują swoje jeszcze brzydsze, niż sądziliśmy, twarze. Andrzej Lepper – pośrednika-załatwiacza i człowieka pozbawionego elementarnej moralności. Roman Giertych – cynika, dla którego obleśność etyczna szefa Samoobrony nie jest najmniejszą przeszkodą w zacieśnianiu sojuszu, a jedność i skuteczność prawicy tylko hasłem mającym złapać naiwnych. Zresztą nieważne, razem czy osobno – przechodzą do historii. Wracają tam, skąd przyszli – na polityczny margines. Żaden z nich nie skorzystał z oferty prezesa PiS, nie podjął wysiłku dołączenia do obozu naprawy Rzeczypospolitej.

Wybrali warcholstwo i ukrytą koalicję z SLD. Jeśli historia mimo to ich zapamięta, to jako chwilowo pożyteczne narzędzia w procesie demontażu patologii III RP. Dzięki tym głosom udało się jednak zlikwidować Wojskowe Służby Informacyjne, ten rosyjski kanał informacyjny wprost z serca polskiego państwa, udało się zmienić kodeksy karne i zmniejszyć postkomunistyczną dominację nad mediami publicznymi. Większa w tym jednak zasługa zręczności politycznej Jarosława Kaczyńskiego niż dobrej woli Giertycha i Leppera. To co udało się w ciągu ostatnich dwóch lat, udało się pomimo oporów i szaleństw dyktatorków z Samoobrony i LPR – a nie dzięki nim.

Codzienne odwracanie kota ogonem

I choć końcówka pozostawia niesmak, wzmacnia wątpliwości, czy nie było innego wyjścia niż sojusz z populistami, to mimo wszystko odpowiedź na pytanie o bilans rządów Marcinkiewicza i Kaczyńskiego musi być pozytywna. Ostatnia afera ze zdradą operacji specjalnej CBA jest tu kolejnym dowodem. Duże medialne koszty, błędy, pomyłki i straty były bowiem nieuniknioną ceną. Układ bronił się naprawdę zręcznie. Od taśm Beger, czyli koronkowej operacji prowokacyjno-polityczno-medialnej, poprzez ciągłe odwracanie kota ogonem w niemal każdym serwisie informacyjnym, aż po wstawianie do ekipy reformatorów szczurów i prowokatorów.

Kto wątpi, niech spojrzy na zachowanie Janusza Kaczmarka, niech zobaczy to uwielbienie i wspaniałą kooperację z mediami reprezentującymi tylko i wyłącznie obrońców III RP. Ze strony byłego ministra żadnych wątpliwości, żadnego zawahania, ani jednego rzeczowego argumentu na swoją rzecz. Zamiast tego błyskawiczny ostrzał z najgrubszych armat, niedające się zweryfikować zarzuty o upolitycznienie prokuratury, pozbawione sensu tezy o budowie państwa totalitarnego. Gdyby jacyś byli esbecy wymyślali tego typu „kombinację operacyjną”, pewnie tak właśnie by zrobili. I coraz więcej wskazuje, że to „by” może nie być potrzebne. Że tak to od początku wymyślono. Że być może moment uruchomienia miał nastąpić później, na przykład w chwili budowy nowej większości rządowej z ministrem Kaczmarkiem na czele, o czym teraz informuje – na serio – prasa. Może? Wśród wielu pytań wokół ciągu zdarzeń, który zaczął się z chwilą odwołania Leppera, także i te powinny znaleźć wyjaśnienie.

Komisję śledczą też można wygrać

Najlepiej – w komisji śledczej. Wcale bowiem nie musi być tak, że komisje zawsze wygrywa opozycja, że samo ujawnienie kulis obozu władzy, nawet normalnej pragmatyki politycznych konsultacji, ten obóz niszczy i destruuje. Jeśli bowiem, a nie wątpię, są w materiałach śledztwa poważne dowody na łapówkarskie ciągoty Andrzeja Leppera, jeśli można pokazać, jak sprawa zmierzała do finału, to wynik nie jest przesądzony. Oczywiście, politycy PiS musieliby walczyć, przekonywać opinię publiczną, zbijać populistyczne argumenty! Ale tak się dzieje we wszystkich zdrowych demokracjach, nic nie jest dane raz na zawsze. A skoro ktoś jest przekonany, że racja stoi po jego stronie, skoro wie, że nie chciał powtarzać eseldowskiej operacji „zatrzymać prezesa Orlenu”, to powinien stanąć do tej walki.

Przegrywać bowiem zaczynamy w chwili, gdy pojawia się strach i nieczyste intencje. Każda z dotychczas rządzących silnych ekip – najlepsze przykłady to AWS Krzaklewskiego i gromada millerowska – przegrywała nie z powodu utraty sił, ale wskutek wewnętrznego załamania. Ono zaś było spowodowane utratą wiary w możliwość przekonania Polaków do swoich racji.

Dlatego informacja o wyborach, niemal już pewna, a na pewno prawdopodobna bardziej niż kiedykolwiek, nie jest zła. Wbrew pozorom nic nie jest przesądzone, zwłaszcza gdy – podkreślam – nie ucieka się przed walką. Po pierwsze, wynik może być bardzo różny. Plan minimum to mocne drugie miejsce. Plan maksimum – zwycięstwo. Przecież na kilka tygodni przed poprzednimi wyborami PO prowadziła w sondażach znacznie bardziej! Także i teraz zapowiedź premiera, że będzie to plebiscyt: za walką z korupcją lub za chorym układem, pokazuje, że wszystko jest możliwe. Najważniejsze jednak rozstrzygnie się po wyborach. Czy Donald Tusk zdecyduje się na porozumienie z postkomunistami, stawiając się w ten sposób w szeregu innych działaczy „Solidarności”, którym pęd do władzy odebrał honor i rozum? Czy może jednak – wraz z Kaczyńskimi – da projektowi IV RP kolejną szansę? Na pewno nie mają racji ci, którzy twierdzą, że wszystko jest przesądzone. Z jednej strony, oczywiście, PO jest dobrze z SLD w Warszawie, tak dobrze, że aż wstyd.
Z drugiej – duża, krajowa polityka rządzi się jednak innymi prawami i motywacjami głównych uczestników. Może jednak nie przechodzić do historii jako reaktywator postkomunistycznej, millerowskiej patologii, Rywinlandii i salonu Urbana? Może eseldowska obietnica, że nie ma dealu, na jaki by nie poszli, że znowu obsadzą wszystkie stanowiska w państwie, jednak nie jest tego warta? I może warto wytrzymać napór aparatczyków? A może wie, że gdy tylko za bardzo zbliży się do Aleksandra Kwaśniewskiego, ten natychmiast przyćmi go, a w końcu wciągnie przez dziurkę w nosie? Naprawdę, ma o czym myśleć Donald Tusk.

Smutna wizja nie musi się sprawdzić

Sojusz PO z Kwaśniewskim byłby jednak złem obiektywnym. Z takim trudem wywalczone zdobycze IV RP, jak twarda walka z korupcją, prawdziwa wolność słowa, nieudawana wola zreformowania kraju, postawienie w centrum polityki obywatela, a nie salonu, wreszcie wzrost gospodarczy i spadek bezrobocia – to wszystko stałoby się zagrożone. Nie wszystko da się zniszczyć, wątpliwe, by Adam Michnik powrócił do roli półboga, ale na pewno by próbował. Do tego doszedłby jeszcze element zemsty i odwetu, próby upokarzania i budowania kolejnych kombinacji operacyjnych. Polska polityka stałaby się może piękniejsza, ale na pewno państwo polskie straciłoby szansę na modernizację. Błękitne koszule Kwaśniewskiego skrywałyby brud i rdzę kraju spowitego układami i rządzonego przez mafię. A tym razem doszłaby jeszcze ohyda prymitywnego antyklerykalizmu.

To smutna wizja. Na szczęście nie musi się sprawdzić. Przed nami jeszcze kampania wyborcza i kilka, może kilkanaście tygodni rządu wyłącznie pisowskiego. To dobra okazja, by pokazać Polakom, że Giertych i Lepper oraz ich jeszcze bardziej zdemoralizowani koledzy byli tylko niezawinionym skutkiem budowania większości sejmowej, a nie świadomym wyborem. Bo przecież być człowiekiem prawicy, być polskim patriotą, to znaczy być na przeciwnym biegunie nie tylko do obskuranckiego, odwołującego się do zbrodniczego komunizmu lewactwa, ale także stać w opozycji do skrajnych i prymitywnych ksenofobów, ciągnących do nazizmu jak ćmy do ognia. Tego uczy nas polska historia. Dziś także powinniśmy pamiętać, że choć kończy się ważny, uderzeniowo-przełomowy etap budowy IV Rzeczypospolitej, to sam projekt nie jest zagrożony. Ta diagnoza wypływa przecież z oczywistych faktów, jest normalną reakcją na patologie. Jest wyzwaniem, na które musimy odpowiedzieć. Bo i nas dzieci i wnuki zapytają, jaką Polskę im zostawiamy. Oby nie była
to Rywinlandia.

Tomasz Nienac

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)