PolskaPrzegląd prasy - 30 sierpnia 2000

Przegląd prasy - 30 sierpnia 2000

Wszystkie środowe gazety zdominował temat obchodów rocznicy Sierpnia’80. W Gdańsku wszystko się zaczęło. Lech Wałęsa zakręcił ręczną syreną alarmową. W tym momencie w niebo wzbiło się 7380 białych balonów z emblematem „Solidarności”, symbolizujących liczbę dni, które upłynęły od wydarzeń sprzed 20 lat, jakie rozgrywały się w Stoczni Gdańskiej pisze Rzeczpospolita.

Było ich siedemnaścioro. Dwadzieścia lat temu daliby się za siebie pokroić. Dziś nie rozmawiają ze sobą, nie spotykają się. Jeden jest biznesmenem. O drugiej wszyscy zapomnieli. Trzeci - biznesmen-taoista. O czwartym i dziewiątym słuch zaginął. Piąty, szósty, jedenasty - to emigranci. Siódmy - poseł. Ósmy - miał być prezydentem RP. Dziesiąta szuka pracy. Dwunasty - niewiele pamięta, a trzynasty - nie żyje. Czternasty - radca prawny, piętnasty - ślusarz, szesnasty - emeryt. Siedemnasty pije wódkę z sokiem jabłkowym. Co się stało z członkami Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z Sierpnia 1980 r. w Szczecinie pisze Cezary Łazarkiewicz w Gazecie Wyborczej.

Kocham trudne sytuacje. Wyzwania dają mi siłę. Nie lubię monotonii. Czternasty sierpnia był szczególny z jeszcze jednego powodu. Drugiego sierpnia rodzina powiększyła się nam o córkę – Anię, która jeszcze nie figurowała w metryce Urzędu Stanu Cywilnego. Czternastego sierpnia poprosiłam męża, żeby poszedł do USC i dopełnił wszelkich formalności. Mąż wyszedł, ale trafił już do stoczni. Widocznie mieli już wszystko zaplanowane - dzieli się wspomnieniami z Trybuną Danuta Wałęsa. Gazeta drukuje wywiad z Lechem Wałęsą, jego żoną i ich synem Bogdanem.

Dzięki nam, dzięki tym tysiącom, ugięły się władze. To my byliśmy tym tłumem, którego władza się bała.- mówi gdańszczanka._ - I to nam teraz pozostał wielki żal za te nadzieje, które się nie wszystkim spełniły. Ale warto było_. Mimo, że dziś mają żal - do prezydentów, ministrów, sekretarzy, związków i partii za niskie emerytury, za to, że znajomym powodzi się lepiej, chcieli tego Sierpnia. To ich udział zdecydował o zwycięstwie. O gdańszczanach pisze Robert Szulc w Życiu. Czterech z 13 zarejestrowanych kandydatów na prezydenta ma piosenki wyborcze. Są to cztery różne poetyckie wizje świata. Gazeta Wyborcza spróbowała rozszyfrować, co autor każdej z nich miał na myśli.

Jerzy Buzek odmówił wystąpienia na konwencji wyborczej Mariana Krzaklewskiego w Hali Olivia. Na oficjalne urodziny kandydata premier nie przybył, bo pojechał na wakacje. Znani politycy AWS nie pojawiają się w otoczeniu przewodniczącego Akcji, a Jacek Rybicki, zamiast organizować „komitet osobistości” popierających Krzaklewskiego, spędza czas na wyjazdach zagranicznych – piszą Bernadeta Waszkielewicz i Marcin Dominik Zdort w Rzeczpospolitej.

Okazuje się, że prawidłowo dobrane okulary mogą... pogarszać wzrok. Najnowsze badania stawiają na głowie obiegowe poglądy na temat leczenia krótkowzroczności u dzieci. Dają też nadzieję na rychłe pojawienie się pigułki zapewniającej sokoli wzrok – pisze Gazeta Wyborcza za najnowszym wydaniem New Scientist.

Setki reflektorów rozświetlą jesienią cztery warszawskie mosty. O zlecenie na montaż iluminacji starają się renomowane firmy. Najwcześniej zabłyśnie nowy most Świętokrzyski. Próby jego oświetlenia warszawiacy będą mogli obserwować już w drugiej połowie września, zaś uroczyste uruchomienie iluminacji wieczorem 7 października ma być jedną z atrakcji otwarcia mostu.Wzdłuż krawędzi 90- metrowego pylonu zawisną światłowody, które nocą zarysują jego sylwetkę. W poziomie jezdni na mostowym gzymsie staną zaś reflektory rzucające światło na każdą z 48 białych lin – pisze Gazeta Stołeczna.

Spadło zainteresowanie graczy Dużym Lotkiem. A to dlatego, że w ub. tygodniu zdrożały stawki za te zakłady. Ale nie wszyscy wiedzą, że jednocześnie wyższe będą wygrane skumulowane. Już w obecnych zakładach ponad 2,5 mln zł może wygrać szczęściarz, który trafi skumulowaną „szóstkę” – pisze Super Express.

Już za miesiąc kończy się trzyletnia kadencja szefa Sztabu Generalnego gen. broni Henryka Szumskiego, jego asystenta gen. dyw. Franciszka Puchały, a także dowódców Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej. Wśród ewentualnych kandydatów na stanowisko szefa SG wymieniani są m.in. admirał Ryszard Łukasik, dotychczasowy dowódca floty, czy zastępca dowódcy wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód gen. Edward Pietrzyk. Zmiana najwyższych rangą oficerów będzie się prawdopodobnie wiązać z próbą wprowadzenia nowej struktury władz wojskowych – pisze Nasz Dziennik.

Pierwsza w Polsce instalacja przetwarzająca energię słoneczną w energię elektryczną zostanie zainstalowana w gminie WarszawaWawer. System fotowoltaiczny dostarczy firma BP Solarex ze Stanów Zjednoczonych - największy na świecie producent baterii słonecznych – pisze Rzeczpospolita.

Firmy i instytucje zainteresowane polsko-niemiecką współpracą przygraniczną mogą bezpłatnie promować się w Internecie. Powstanie banku danych jest finansowane przez Unię Europejską – pisze Puls Biznesu.

Około 160 zakładów stwarza poważne zagrożenie dla otoczenia – poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy. Najwięcej niebezpiecznych zakładów, bo, aż osiemnaście, znajduje się w województwie lubelskim. Musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że przed przystapieniem do Unii Europejskiej, będziemy musieli spełnić normy przez nią akceptowane – pisze Prawo i Gospodarka. (mag)

prasadziennikwiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)