Trwa ładowanie...
d4jbpzj

Przegląd Filmów Alpinistycznych poświęcony Andrzejowi Zawadzie

Andrzej Zawada
(inf. własna)

Share
d4jbpzj

W sobotę w Warszawie trwa - organizowany już po raz dziewiąty przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Tegoroczny przegląd, zatytułowany "Od Tatr po ... wyżej niż Himalaje" poświęcony jest pamięci zmarłego w ub.r. Andrzeja Zawady - nawybitniejszego bodaj polskiego himalaisty, kierownika zwycięskiej zimowej wyprawy Polaków na Mount Everest w 1980 r.

W br. przypada ważna rocznica związana z działalnością górską Zawady. Jest to 30-lecie zdobycia Kunyang Chhish (7852 m)- dziewiczego szczytu w Karakorum, znajdującego się wówczas na drugim miejscu listy najwyższych, niezdobytych gór świata. Zawada kierował ekspedycją i stanął wraz z kolegami na wierzchołku.

Temu wydarzeniu, jak również innym wyprawom kierowanym przez wybitego polskiego lidera wypraw wysokogórskich, poświęcony jest m.in. przegląd.

W czasie trzech dni pokazane zostaną m.in. filmy Anny T. Pietraszak "Wyżej niż Himalaje" i "Andrzej Zawada. Ostatnia Rozmowa".

d4jbpzj

Zawada urodziła się w 1928 roku w Olsztynie. Z zawodu sejsmolog, w latach 1955-95 pracownik Instytutu Geofizyki PAN. Należał do światowych ekspertów alpinizmu i himalaizmu. W 1959 kierował wielodniowym pierwszym przejściem zimowym 75-kilometrowej grani całych Tatr. Nazwisko Zawady kojarzy się jednak głównie z himalizmem zimowym, którego był inicjatorem i orędownikiem. W lutym 1973 jako pierwszy człowiek przekroczył zima (wraz z Tadeuszem Piotrowskim) wysokość 7000 metrów, zdobywając najwyższy szczyt Afganistanu - Noszak (7492 m.). Na przełomie 1979-80 Zawada był pomysłodawcą i kierownikiem zimowej wyprawy na Mount Everest (8848 m.), zakończonej pierwszym wejściem zimowym na najwyższą górę świata (Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki 17 lutego 1980 r.). Sponsorem przeglądu jest warszawski sklep turystyczno-wspinaczkowy "Paker". (as)

d4jbpzj

Podziel się opinią

Share
d4jbpzj
d4jbpzj
Więcej tematów