Trwa ładowanie...
d1zak4y

Przedstawiciel niemieckiego rządu przeprasza Białorusinów za zbrodnie

Przedstawiciel rządu Niemiec Gernot Erler poprosił Białorusinów o przebaczenie za zbrodnie popełnione przez niemieckich nazistów podczas II wojny światowej - podał we wtorek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Niemcy zamordowali 2,5 mln mieszkańców Białorusi.
Share
Przedstawiciel niemieckiego rządu przeprasza Białorusinów za zbrodnie
Źródło: PAP/DPA, Fot: Berliner Verlag/Archiv
d1zak4y

- W imieniu rządu niemieckiego i swoim własnym proszę o przebaczenie za zbrodnie popełnione przez Niemców na Białorusi i chylę czoło przed ofiarami - powiedział Erler w poniedziałek w Mińsku.

Polityk SPD, który sprawuje funkcję koordynatora ds. kontaktów ze społeczeństwami Rosji, Azji Centralnej oraz krajów Partnerstwa Wschodniego, uczestniczył w obradach Międzynarodowej Organizacji Spotkań i Oświaty.

Erler przypomniał, że niemieccy okupanci zniszczyli 9 tys. białoruskich miast i wiosek oraz że zamordowali 2,5 mln Białorusinów - ponad jedną czwartą całej populacji. Dziennikarzom powiedział, że jest pierwszym przedstawicielem rządu, który wykonał taki gest pod adresem Białorusinów.

d1zak4y

Erler jest najwyższym rangą niemieckim politykiem od 2010 roku, który odwiedza Białoruś. W programie ma zarówno rozmowy z przedstawicielami władzy, jak i spotkanie z opozycją.

Białoruś należy do grona krajów objętych unijnym programem Partnerstwa Wschodniego, jednak ze względu na naruszenia praw człowieka przez władze w Mińsku UE ograniczyła kontakty z tym krajem.

Zobacz także: Nazistowska wizja powojennej Europy

d1zak4y

Podziel się opinią

Share
d1zak4y
d1zak4y
Więcej tematów