Przedsiębiorca genetycznie zdeterminowany?
Nie tylko wpływ rodziny oraz sposób wychowania, ale i geny mogą w jakimś stopniu decydować o tym, czy ktoś zostaje przedsiębiorcą. Do takiego wniosku doprowadziły naukowców badania bliźniąt jedno- i dwujajowych.
Wpływ genów i środowiska na prawdopodobieństwo samozatrudnienia analizowali prof. Tim Spector z londyńskiego Szpitala Św. Tomasza i jego współpracownicy brytyjscy i amerykańscy.
Naukowcy porównali, ile osób - spośród 609 par bliźniąt jednojajowych (dzielących identyczne geny) i 657 par bliźniąt dwujajowych - zostało przedsiębiorcami.
Stwierdzili, że proporcja przedsiębiorców wśród bliźniąt jest taka sama, jak w reszcie społeczeństwa. Spector zauważył jednak, że wśród par bliźniąt jednojajowych częściej niż wśród pozostałych bliźniąt zdarzało się, że rodzeństwo wybrało taką samą karierę - jako przedsiębiorcy.
Można więc sądzić, że geny nie są tu bez znaczenia - sugeruje prowadzący badanie.
Naukowcy spekulują, że geny mogą wpływać na te cechy osobowości i na te zdolności, które z kolei mogą kształtować inne czynniki - decydujące o tym, że dana osoba zostaje przedsiębiorcą.
Są dowody na to, że czynniki genetyczne wpływają na szereg dziedzin związanych z biznesem - od zadowolenia z pracy po zainteresowania zawodowe i ocenę wartości pracy - powiedział Spector, dyrektor Oddziału Badania Bliźniąt w Szpitalu Św. Tomasza. Ta jednostka posiada rejestr 10 tys. bliźniąt badanych pod katem chorób, cech osobowości i zdolności.
Prowadzący badanie oszacowali "wkład" genów w tendencję danej osoby do samozatrudnienia na niemal 50%.