Przed VIII Światową Konferencją Gospodarczą Polonii
Fundacja Polonia poinformowała o zbliżającej się VIII Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii. Odbędzie się ona - jak zwykle - w czerwcu, w Warszawie.
21.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W kolejnych siedmiu edycjach wzięło udział prawie 3000 osób ze wszystkich kontynentów i 42 krajów w tym RPA, Argentyny, Brazylii, Tajlandii, a nawet Chin czy Japonii.
Światowe Konferencje Gospodarcze Polonii zaowocowały już wieloma konkretnymi przedsięwzięciami i nowymi inicjatywami. Tradycyjne spotkania sprzyjają pogłębianiu atmosfery otwartości i dialogu na najwyższym szczeblu oraz pomagają w poszukiwaniu nowych rozwiązań w sferze gospodarczej. W konferencji mają wziąć udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
Konferencje są miejscem spotkań i środowisk gospodarczych Polonii, przedsiębiorców krajowych, przedstawicieli najwyższych władz państwowych i samorządowych oraz mediów.
Ich celem jest umożliwianie kontaktów i przekazywanie informacji o sytuacji gospodarczej w Polsce, możliwościach współpracy, podejmowania korzystnych inicjatyw gospodarczych. Konferencje mają też za zadanie promowanie i rozwój międzynarodowej współpracy gospodarczej osób polskiego pochodzenia.
Konferencje kreują też pozytywny wizerunek Polski oraz umacniają więzi pomiędzy Polonią a krajem.
Tematem przewodnim każdej edycji Konferencji jest stan gospodarki w perspektywie drugiej połowy roku oraz możliwości dalszego rozwoju współpracy gospodarczej.
W dotychczasowych siedmiu edycjach konferencji uczestnicy mieli możliwość dyskusji z przedstawicielami najwyższych władz RP. Sesje te mają przebieg zbliżony do interpelacji na sali sejmowej.
Dalszą część konferencji stanowią sesje panelowe i dyskusyjne z udziałem wybitnych osobistości - autorytetów. Podzielone w bloki tematyczne - w kilku salach równolegle. Tematyka bloków jest co roku inna, jednak zawsze obejmuje analizę możliwości inwestycji Polsce oraz inicjatywy gospodarcze Polonii.
W tym roku zaproponujemy uczestnikom Konferencji 16 paneli w ramach następujących bloków tematycznych:
- Polonia Świata - prezentacja sukcesów i nowych inicjatyw.
- Inwestycje lokalnie - miasta, euroregiony, województwa.
- Ekonomia sukcesu: dokąd? kiedy? dlaczego? z kim?
- Polonia branżowo: medycyna, turystyka oraz następujące tematy do dyskusji:
- Czy polskie produkty mogą być konkurencyjne na rynkach światowych (przykład polskich leków, sprzętu medycznego) - standardy, normy, popyt, cena.
- Rola Polonii w promocji Polski w Europie.
- Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej - coraz bliżej sukcesu - coraz więcej pytań.
- Jak korzystać z doświadczeń innych społeczności (narodów, samorządów) w dostosowaniu prawa i realiów gospodarczych do norm światowych.
Tradycją Światowych Konferencji Gospodarczych stały się uroczyste spotkania z Prezydentem RP.
Szczegółowe informacje pod adresem e-mail: marzena.mielecka@instytut.org.pl (pr)