Trwa ładowanie...
dh8440d
29-10-2004 09:00

Przed podpisaniem Traktatu Konstytucyjnego

Cała włoska prasa pisze o ceremonii
podpisania konstytucji europejskiej w Rzymie, która odbędzie się
na Kapitolu.

dh8440d
dh8440d

Gazety informują o rozłamie w rządzie Silvio Berlusconiego podkreślając, że w uroczystości nie wezmą udziału ministrowie z koalicyjnej Ligi Północnej, która domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie unijnej konstytucji.

"Europa, historyczny podpis w Rzymie" - taki tytuł zamieścił "Corriere della Sera". Największy włoski dziennik przytacza słowa prezydenta Carlo Azeglio Ciampiego o wielkim dniu dla Unii Europejskiej.

W komentarzu pod tytułem "Nowy Rubikon" publicysta mediolańskiego dziennika wyraża opinię, że Unia wkracza - bez możliwości odwrotu - na nowe terytorium. Nie wiemy, czy zdobędzie w ten sposób siłę, czy odniesie sukces czy też dozna porażki - dodaje publicysta.

Jak zauważa, "Europa ma wspólną monetę, dobrą monetę. Teraz zaś podpisuje konstytucję, która dobra nie jest. Po przejściu tego Rubikonu Unia kontynuuje swój żmudny marsz w kierunku porządku politycznego, który ożywi ją jako podmiot historii świata" - twierdzi komentator "Corriere della Sera".

dh8440d

Dzisiaj uroczyste podpisanie traktatu, ale Ligi nie będzie na Kapitolu - podkreśla "La Stampa" przypominając, że partia Umberto Bossiego protestuje przeciwko szybkiej ratyfikacji konstytucji przez parlament, co zamierza uczynić rząd Berlusconiego wbrew woli jednego z koalicjantów.

Postulaty i bojkot Ligi Północnej są tematem numer jeden w jej gazecie "La Padania", która w artykule zatytułowanym "Europa tylko wtedy, gdy chce jej naród" przytacza wypowiedź jednego z liderów ugrupowania i zarazem ministra do spraw reform Roberto Calderolego. Jego zdaniem, nie do pomyślenia jest zrzeczenie się suwerennej władzy na rzecz Unii bez pytania obywateli o zdanie.

"Rzym chrzci nową Europę" - ogłasza w tytule "Il Messaggero" i zamieszcza na pierwszej stronie czarno-białe zdjęcie z 1957 roku, na którym uwieczniono moment podpisania traktatu o ustanowieniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, i kolorową fotografię tej samej sali Horacjuszy i Kuriacjuszy na Kapitolu, gdzie odbędzie się ceremonia z udziałem szefów państw i rządów 25 krajów.

Rzymski dziennik zwraca uwagę na to, że Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa temu historycznemu wydarzeniu, o czym zapewnił podczas czwartkowej audiencji dla przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego.

dh8440d

O spotkaniu papieża z szefem Komisji informuje na pierwszej stronie watykański dziennik "L'Osservatore Romano", który kładzie nacisk na słowa papieża wypowiedziane w przeddzień podpisania konstytucji europejskiej, w której zabrakło odniesienia do wartości chrześcijańskich: "Chrześcijaństwo przyczyniło się do ukształtowania wspólnej świadomości narodów europejskich".

Katolickie "Avvenire" w artykule zatytułowanym "W Rzymie krzyżują się drogi nowej Europy" pisze, że "tak, jak w odległym 1957 roku, w Wiecznym Mieście odbędzie się kolejna historyczna ceremonia podpisania traktatu europejskiego".

dh8440d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh8440d
Więcej tematów