ŚwiatPrzeciw pozwom

Przeciw pozwom

Polscy i niemieccy eksperci prawni mają
wspólnie opracować sposoby, jak odrzucać pozwy Niemców i Polaków o
odszkodowania wojenne - pisze "Gazeta Wyborcza".

Rządy Polski i RFN utworzą wspólną grupę roboczą prawników, która przygotuje strategię postępowania na wypadek, gdyby niemieccy lub polscy obywatele występowali do sądów z pozwami odszkodowawczymi związanymi z II wojną światową.

Skład i zadania tej grupy ma uzgodnić premier Marek Belka z kanclerzem Gerhardem Schröderem podczas dzisiejszej wizyty w Berlinie - twierdzi biuro prasowe niemieckiego rządu.

Jak się gazeta dowiedziała nieoficjalnie w MSZ, nasz resort uważa, że powołanie grupy roboczej nie ma nic wspólnego z uchwałą Sejmu domagającą się, by polski rząd wystąpił do Niemiec o reparacje za straty w II wojnie światowej.

Idea wspólnej grupy prawników pracujących nad zapobieganiem skutkom pozwów odszkodowawczych niemieckich wysiedlonych pojawiła się pod koniec czerwca br. na spotkaniu prezydenta Kwaśniewskiego z kanclerzem Schröderem. Pomysł ten był także omawiany podczas wizyty kanclerza w Warszawie 1 sierpnia. Schröder zadeklarował wtedy, że jego rząd będzie sprzeciwiał się pozwom restytucyjnym lub odszkodowawczym niemieckich obywateli wobec Polski przed międzynarodowymi trybunałami.

Intencją rządu RP - jak się nieoficjalnie dowiadujemy - jest to, by strona niemiecka przyjęła zaproponowane przez wspólną grupę prawników zobowiązania, które wcielą w życie deklarację kanclerza z 1 sierpnia. Chodzi o to, by kolejne niemieckie ekipy rządowe nie mogły ich zignorować. W nadchodzących wyborach w Niemczech duże szanse na wygraną ma chadecja, której rząd może okazać się bardziej niż socjaldemokraci Schrödera przychylny wobec roszczeń niemieckich wysiedlonych.

Polskie i niemieckie MSZ mają nadzieję, że powołanie grupy prawników uspokoi nastroje po obu stronach Odry i zniechęci potencjalnych skarżących do składania pozwów w sądach.

Dziennik zamieszcza również opinię Guentera Hofmanna - komentatora tygodnika "Die Zeit" zatytułowaną "Nasz duet w UE", w którym Hofmann podkreśla, iż Niemcy powinni zmierzać do strategicznego sąsiedztwa z Polską. Berlin nie może dopuścić do tego, by Polska w jakiejkolwiek formie miała płacić odszkodowania za dawne majątki niemieckie - pisze Hofmann.(PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)