Trwa ładowanie...

Przecieki ws. finansów Watykanu zablokują reformy w Kościele?

We Włoszech mają ukazać się dwie książki napisane na podstawie zastrzeżonych dokumentów dotyczących finansów Stolicy Apostolskiej. Wynika z nich między innymi, że 200 tysięcy euro, przeznaczonych na leczenie dzieci, wykorzystano na remont apartamentu byłego watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone. Duchowni pomagający papieżowi w reformie Kościoła mówią, że ujawnienie tych tajnych informacji, to działanie celowe, które ma zablokować papieskie reformy.

Share
Przecieki ws. finansów Watykanu zablokują reformy w Kościele?
Źródło: PAP/EPA, Fot: CLAUDIO PERI
d2xoe5i

Kilka dni temu watykańska policja zatrzymała Francesce Chaouqui i księdza Lucio Angela Vallejo Baldę, którzy są odpowiedzialni za przeciek informacji. Obydwoje byli zaangażowani w rozpoczętą przez Franciszka rekonstrukcję finansów Watykanu. Zostali przesłuchani. Kobietę zwolniono, bo podjęła współpracę ze śledczymi.

Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Tekstów Prawnych kardynał Francecso Coccopalmerio, mówiąc o inspiratorach przecieku, wskazuje między innymi na tych, którzy nie podzielają papieskich wizji na reformowanie Kościoła.

d2xoe5i

Piotr Eyoum teolog i publicysta katolicki uważa, że rozwiązania finansowe, które proponuje papież Franciszek, mogą wywoływać opór u tych, którzy coś z ich powodu tracą. W jego opinii, dopóki sprawy finansowe w Stolicy Apostolskiej nie zostaną rozwiązane, będą jeszcze nie raz powodem gorszących sytuacji.

Arcybiskup Celstino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce podkreśla, że Kościół to ogromna wspólnota i większość jej członków to wspaniali ludzie. - Kościół jest jak las, w którym więcej szumu robi jedno upadające drzewo, niż cały las rosnący wspaniale - mówi.

Z Watykanu po raz kolejny wyciekają dokumenty. Po poprzednim takim skandalu papież Benedykt XVI oświadczył, że przechodzi na emeryturę i polecił kardynałom wybór swego następcy.

Grzegorz Maciak

d2xoe5i

Podziel się opinią

Share
d2xoe5i
d2xoe5i
Więcej tematów