Przecieki ws. finansów Watykanu zablokują reformy w Kościele?
We Włoszech mają ukazać się dwie książki napisane na podstawie zastrzeżonych dokumentów dotyczących finansów Stolicy Apostolskiej. Wynika z nich między innymi, że 200 tysięcy euro, przeznaczonych na leczenie dzieci, wykorzystano na remont apartamentu byłego watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone. Duchowni pomagający papieżowi w reformie Kościoła mówią, że ujawnienie tych tajnych informacji, to działanie celowe, które ma zablokować papieskie reformy.
05.11.2015 | aktual.: 05.11.2015 07:55
Kilka dni temu watykańska policja zatrzymała Francesce Chaouqui i księdza Lucio Angela Vallejo Baldę, którzy są odpowiedzialni za przeciek informacji. Obydwoje byli zaangażowani w rozpoczętą przez Franciszka rekonstrukcję finansów Watykanu. Zostali przesłuchani. Kobietę zwolniono, bo podjęła współpracę ze śledczymi.
Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Tekstów Prawnych kardynał Francecso Coccopalmerio, mówiąc o inspiratorach przecieku, wskazuje między innymi na tych, którzy nie podzielają papieskich wizji na reformowanie Kościoła.
Piotr Eyoum teolog i publicysta katolicki uważa, że rozwiązania finansowe, które proponuje papież Franciszek, mogą wywoływać opór u tych, którzy coś z ich powodu tracą. W jego opinii, dopóki sprawy finansowe w Stolicy Apostolskiej nie zostaną rozwiązane, będą jeszcze nie raz powodem gorszących sytuacji.
Arcybiskup Celstino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce podkreśla, że Kościół to ogromna wspólnota i większość jej członków to wspaniali ludzie. - Kościół jest jak las, w którym więcej szumu robi jedno upadające drzewo, niż cały las rosnący wspaniale - mówi.
Z Watykanu po raz kolejny wyciekają dokumenty. Po poprzednim takim skandalu papież Benedykt XVI oświadczył, że przechodzi na emeryturę i polecił kardynałom wybór swego następcy.
Grzegorz Maciak