ŚwiatPrywatne firmy będą mogły zarządzać szpitalami.. w Wielkiej Brytanii

Prywatne firmy będą mogły zarządzać szpitalami.. w Wielkiej Brytanii

Brytyjski rząd zamierza po raz pierwszy dopuścić prywatne firmy do zarządzania przeżywającymi trudności finansowe szpitalami i innymi placówkami państwowej służby zdrowia NHS (National Health Service).

Jak podało BBC, popadające w długi lub nie radzące sobie z gospodarowaniem posiadanymi środkami szpitale i ośrodki zdrowia mogłyby zostać zmuszone do werbowania menedżerów z firm świadczących prywatne usługi lekarskie lub z innych jednostek organizacyjnych.

Szpitale i ośrodki uznane za mało efektywne mogłyby też łączyć się z innymi.

W październiku br. rząd ogłosi nowe kryteria oceny standardów jakości opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa i gospodarki finansowej, które szpitale i ośrodki muszą spełniać.

Dziennik "Guardian" opublikował w środowym wydaniu listę 20 jednostek organizacyjnych brytyjskiej publicznej służby zdrowia, które osiągnęły słabe wyniki pod względem jakości usług i efektywnego wykorzystania posiadanych środków. Cztery jednostki znalazły się na liście drugi rok z rzędu.

Ministerstwo zdrowia zastrzegło, iż zawierane przez placówki państwowej służby zdrowia kontrakty menedżerskie nie zezwalałyby na przejmowanie przez sektor prywatny aktywów majątkowych i personelu NHS.

Działające w służbie zdrowia związki zawodowe przeciwne są tym propozycjom, uznając je za "prywatyzację tylnymi drzwiami" i zapowiedziały, że stawią im zdecydowany opór - donosi krajowa brytyjska agencja prasowa Press Association.

Zastrzeżenia wyraził także Brytyjski Związek Lekarzy (BMA). Przewodniczący działającego w jego ramach komitetu konsultantów (tzn. lekarzy samodzielnych) dr Jonathan Fielden powiedział telewizji Channel 4, iż rządowa propozycja zmierza do "rozczłonkowania systemu opieki zdrowotnej i przejęcia dochodowych usług przez sektor prywatny przy pozostawieniu usług deficytowych sektorowi publicznemu".

Z kolei według Nigela Edwardsa z organizacji NHS Confederation wcześniejsze eksperymenty z wciągnięciem menedżerów sektora prywatnego do zarządu publicznym szpitalem nie udały się. Jego zdaniem, przyczyn obecnych kłopotów szpitali nie da się sprowadzić do samych tylko kwestii zarządzania.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)