Trwa ładowanie...
d3bk3iv
15-04-2006 20:15

Prymas życzy całej ojczyźnie pokoju i ładu

Prymas Polski kardynał Józef Glemp w orędziu radiowo-telewizyjnym, wygłoszonym z okazji Świąt
Wielkanocnych, życzył całej ojczyźnie pokoju i ładu,
sprawiedliwości i prawdy.

d3bk3iv
d3bk3iv

Prymas podkreślił, że te proste pojęcia cnót społecznych są przecież osiągalne, "nawet przy tarciach różnych wspólnot politycznych". Dodał, że zależy to jednak od tego, jak człowiek patrzy na człowieka, "życzliwie czy nieżyczliwie" oraz "jak o nim mówi".

Kard. Glemp zaznaczył, że "wspaniałe media nie powinny być sposobem do mówienia fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". Nasi politycy są pozostawieni sami sobie. Nie wszyscy jesteśmy wyborcami, bo wielu nie poszło na wybory, ale wszyscy odczuwają skutki rządzenia - mówił prymas.

Wezwał też do zastanowienia się, jak często narzekamy na polityków. Czyż ilość złorzeczeń na rządzących wyrównuje się na szali, gdzie zanoszone są modlitwy? - pytał prymas.

Zdaniem prymasa, "albo zapominamy, albo nie modlimy się za tych, co powinni odpowiedzialnie podejmować ciężar zabiegania o dobro wspólne". Oby na tej szali przeważyły modlitwy! - apelował.

d3bk3iv

Nasze życzenia kierujemy do papieża Benedykta XVI i pragniemy, aby przyjechał do nas z "benedykcją", z dobrym i błogosławiącym słowem. Z Benedyktem XVI będzie szedł duch Jana Pawła II, którego kilkakrotnie gościliśmy w Polsce z wielką miłością w latach od 1979 do 2002 roku - podkreślił prymas.

Kardynał Glemp skierował życzenia do lekarzy i całej służby zdrowia, zarówno do tych, co są przy chorych w Polsce, jak i poza krajem. Wezwał do modlitwy za nich, by Bóg "pomnażał w ich sercach miłość do chorego".

Prymas przekazał życzenia wszystkim ludziom chorym i nieszczęśliwym oraz dzieciom, młodzieży uczącej się lub pracującej, życząc im pogodnego spojrzenia w przyszłość.

Wieczorem prymas przewodniczył liturgii Wigilii Wielkanocnej w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Najważniejszą częścią liturgii Wigilii Paschalnej było poświęcenie ognia, rozpalonego przed wejściem do archikatedry, symbolizującego światłość Chrystusa, który rozprasza wszelkie ciemności ludzkiego pielgrzymowania oraz Paschału, zapalonego od poświęconego ognia - symbolu zmartwychwstałego Chrystusa.

d3bk3iv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bk3iv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj