Trwa ładowanie...
d2hln9p
10-04-2004 20:25

Prymas: uczmy się miłości, która rodzi nadzieję

Do uczenia się miłości, która rodzi nadzieję, wezwał prymas Polski kardynał Józef Glemp w orędziu wielkanocnym, przekazanym w Wielką Sobotę za pośrednictwem telewizji.

d2hln9p
d2hln9p

Powołując się na słowa papieża Jana Pawła II, prymas wezwał też do "umacniania kultury solidarności i przywracania nadziei ubogim". "Nadzieją naszą jest Jezus Chrystus. Śpiewajmy razem: Alleluja. Alleluja!" - mówił kardynał Glemp.

Podkreślił, że radosne Alleluja towarzyszy świętom Zmartwychwstania, gdyż odnoszą się one do stanu doskonałości. "A więc z jednej strony ocean przygnębienia: brak pracy, brak pieniędzy, kradzieże, zabójstwa, fale terroru, a z drugiej strony: pogoda, prawość, życzliwość i uparta nadzieja, że będzie lepiej" - powiedział prymas.

Według kardynała Glempa, owo "będzie lepiej" inaczej brzmi dla ucznia Chrystusa, a inaczej dla zwykłego zjadacza chleba.

"Tę różnicę najlepiej zauważyć na ważkim dziś zagadnieniu wejścia do Unii Europejskiej. Zjadacz chleba patrzy: kiedy i ile dostanie euro. Ile straci, w jakim stopniu musi odstąpić od swoich przyzwyczajeń. Prawdziwy uczeń Chrystusa widzi natomiast, że otwiera się nowy czas i nowa przestrzeń dla szerzenia Królestwa Bożego" - mówił prymas.

d2hln9p

Podkreślił jednocześnie, że chrześcijanin powinien wiedzieć, że Opatrzność Boża czuwa, aby "odwieczne plany stworzenia mogły dochodzić do pełni doskonałości". Prymas dodał, że nie może to się dokonywać bez osobistego wysiłku człowieka.

Kardynał Glemp przypomniał o budowie świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Nie jest to - zaznaczył - zwykłe budowanie, bowiem świątynię tę przyrzeczono zbudować w roku 1791, a więc w czasach, gdy Polska i Polacy stanęli przed trudną przyszłością.

"Trzeba było wejść z potężną nadzieją, która pobudzała do walki orężnej, do rozwoju kultury, do zorganizowanej pracy i wytrwałości w cierpieniu. To pozwala zrozumieć wolność jako dar osiągany we wspólnocie" - podkreślił prymas.

Wyjaśnił zarazem, że wspomina dawne, trudne chwile w kontekście Opatrzności dlatego, że stajemy również przed drzwiami, za którymi otwiera się nowa przyszłość. "Zjadacze chleba zachowują się tak, jak przed sklepem z promocyjnymi cenami. Uczniowie Chrystusa mają stać tak, jak apostołowie po Zmartwychwstaniu. Słyszeli oni: 'Idźcie na cały świat i głoście dobrą Nowinę'" - powiedział prymas.

Z okazji Świąt Wielkanocnych prymas życzył wszystkim rodakom, aby Opatrzność Boża czuwała nad każdym z nich.

d2hln9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hln9p
Więcej tematów