Trwa ładowanie...
d1adi46

Prymas Szkocji oskarżony o niestosowne zachowanie

Prymas Szkocji kardynał Keith O'Brien został oskarżony o "niestosowne zachowanie" wobec czterech młodych księży, którzy poskarżyli się nuncjuszowi papieskiemu w Wielkiej Brytanii - donosi tygodnik "Observer". Jedna ze skarg sięga lat 80.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prymas Szkocji oskarżony o niestosowne zachowanie
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d1adi46

Według gazety skargi wpłynęły do nuncjusza Antonio Menniniego jeszcze przed ogłoszeniem rezygnacji przez Benedykta XVI. W Watykanie miały wzbudzić konsternację.

Trzej praktykujący księża i czwarty, który przed laty wystąpił ze stanu duchownego domagają się natychmiastowego ustąpienia 74. letniego hierarchy, który ich zdaniem nie powinien uczestniczyć w papieskim konklawe.

Sekretariat kardynała O'Briena wydał oświadczenie, w którym odciął się od zarzutów i stwierdził, że zwrócił się o opinię do prawników. O'Brien jest arcybiskupem St Andrews i Edynburga od 1985 r. Kapelusz kardynalski otrzymał od Jana Pawła II w 2003 r. Przewodniczy też konferencji biskupów katolickich Szkocji, gdzie katolików jest ok. 850 tys. (18 proc. ogółu ludności).

Urodzony w Irlandii Płn. hierarcha w ub. r. zrzekł się niektórych ze swych funkcji ze względu na zaawansowany wiek. W najbliższym miesiącu ma odejść na emeryturę.

W 2010 r. kardynał O'Brien był gospodarzem wizyty Benedykta XVI w Szkocji. Ostatnio zdecydowanie krytykował ideę małżeństw homoseksualnych jako niemoralną. Jest też przeciwnikiem adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

d1adi46

Podziel się opinią

Share
d1adi46
d1adi46
Więcej tematów