Prymas Polski ustalił nowe zasady odprawiania mszy trydenckich
Metropolita gnieźnieński i prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak wydał dekret określający zasady, na jakich prezbiterzy będą mogli odprawiać msze trydenckie. To odpowiedź na zarządzenie papieża, który ograniczył możliwość stosowania tego rodzaju liturgii.
"Decyzje podjąłem kierując się wolą Ojca Świętego i dzieląc jego troskę o Kościół. Jednocześnie zobowiązuję wszystkich kapłanów, aby każdą liturgię sprawowali godnie i z dochowaniem wierności księgom liturgicznym promulgowanym po Soborze Watykańskim II, bez ekscentryczności, które łatwo przeradzają się w nadużycia" - napisał w nowym dekrecie prymas Polski Wojciech Polak.
Ryt trydencki mszy świętej charakteryzuje się tym, że kapłan ustawia się przodem do ołtarza i odprawia liturgię po łacinie. Taki sposób odprawiania mszy obowiązywał w Kościele Katolickim do Soboru Watykańskiego II, obradującego w latach 1962-1965. Wówczas dopuszczono do liturgii języki narodowe.
Papież Franciszek nałożył ograniczenie
W lipcu do hierarchów kościelnych na całym świecie trafił "Motu proprio" - "Traditionis custodes" papieża Franciszka, w którym określone zostały nowe zasady sprawowania liturgii sprzed reformy w 1970 roku. Franciszek cofnął w nim decyzję swojego poprzednika o przyzwoleniu na nieograniczone stosowanie liturgii przedsoborowej.
Odnosząc się do decyzji papieża, abp Wojciech Polak ustalił, że prezbiterzy, którzy będą chcieli nadal odprawiać msze w rycie trydenckim, będą musieli zwrócić się o to z prośbą do arcybiskupa gnieźnieńskiego. Prymas wskazał, że ten sposób postępowania wskazany został wprost przez papieża Franciszka. Decyzją abp Polaka msze w rycie trydenckim będą mogły nadal odbywać się w w Gnieźnie, Wrześni, Pobiedziskach i Inowrocławiu.
"Sprawowanie liturgii sprzed 1970 roku poza wskazanymi wyżej miejscami i przez prezbitera nieposiadającego na to wyłącznej zgody arcybiskupa gnieźnieńskiego jest zabronione" - zaznaczył hierarcha.