PolskaPrymas: oskarżanie kapłanów o współpracę z SB niepotrzebne

Prymas: oskarżanie kapłanów o współpracę z SB niepotrzebne

Oskarżanie kapłanów o współpracę ze
Służbą Bezpieczeństwa jest dzisiaj bardzo modne, chociaż
społecznie wcale niepotrzebne - powiedział w homilii na
Jasnej Górze prymas Polski kard. Józef Glemp.

Podkreślił, że jest to "podważanie zaufania do tych, którzy służą Bogu i służą ludziom". Prymas dodał, że jeżeli chce się odsłonić prześladowania systemu, "to najwięcej bohaterskich postaw jest pośród grona kapłanów".

Do kwestii lustracji duchowieństwa prymas odniósł się podczas homilii wygłoszonej w czasie uroczystości jubileuszu 10-lecia Akcji Katolickiej. Kardynał Glemp pytał: czy nie warto zacząć najpierw od urzędników, od dziennikarzy, tych, którzy służyli wtedy jako urzędnicy? Na ile oni byli włączeni w śledzenie i donoszenie?

Prymas podkreślił, że księża najmniej nadają się do tego, "żeby być tępieni i prześladowani". Zaznaczył jednocześnie, że nikt nie uchyla się od tego, żeby prawda wyszła, żeby prawda była w całej pełni i to nawet z tych akt, które są zakłamane. Jego zdaniem, potrzebna jest jednak "cierpliwość, ogromny rozsądek i zrozumienie - najpierw całego systemu, który zmuszał człowieka do tego, żeby stawał się zniewolony".

Józef Glemp zwrócił uwagę, że wśród urzędników aparatu bezpieczeństwa byli ludzie, którzy ostrzegali, którzy narażali się, którzy zachowali jakieś sumienie i nie można z góry przekreślić wszystkich, którzy stali po tamtej stronie. Jego zdaniem, prawda jest niezwykle złożona.

Dwudniowe (piątek i sobota) spotkanie na Jasnej Górze przebiega pod hasłem słów papieża Jana Pawła II: "Idźcie naprzód z nadzieją!" W pielgrzymce biorą udział członkowie Akcji, księża asystenci i sympatycy stowarzyszenia.

Podczas mszy św. dla członków Akcji Katolickiej odprawionej w Kaplicy Matki Bożej kard. Glemp podkreślił też, że ewangelizowanie we współczesnym świecie polega na odnajdywaniu własnych zadań i metod. Żeby nasze apostolstwo słowa, czyli nasze prorokowanie, było skuteczne i odpowiadało na zapotrzebowanie dzisiejszego świata - by świat je rozumiał - zaznaczył prymas.

Kard. Glemp mówił też o zagrożeniach dla Kościoła, które "nie są ani nowe, ani nadzwyczajne". Bóg ma swoje szeregi, które mają bronić Jego imienia, ale mają bronić przede wszystkim człowieka. Bo Bóg staje za człowiekiem - takie jest, zdaniem kard. Glempa, "zadanie Kościoła i takie zadanie przyjmuje spośród wielu ruchów i stowarzyszeń Akcja Katolicka".

Wśród zadań Akcji Katolickiej prymas wymienił dbanie o instytucję małżeństwa - kiedy "bycie małżeństwem dłużej, czy dozgonnie jest ośmieszane". Wśród zagrożeń wymienił odrywanie małżeństwa od seksualności oraz szukanie równouprawnienia małżeństw homoseksualnych.

Po mszy św. w Sali Papieskiej odbyło się spotkanie, w czasie którego zasłużeni członkowie Akcji Katolickiej otrzymali Medale Zasługi za Dzieła Apostolstwa. Odznaczenie ustanowił Krajowy Instytut Akcji Katolickiej. Będzie ono przyznawane tym wszystkim, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do wspierania misji apostolskiej oraz pomnażania dobra duchowego i materialnego Akcji Katolickiej.

W sobotę zaplanowano Ogólnopolską Pielgrzymkę Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Rozpocznie się ona rano przed częstochowską Archikatedrą pw. św. Rodziny. O 11.30 rozpocznie się msza św., której przewodniczył będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Akt Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej zakończy jubileuszowe uroczystości.

Obecnie Akcja Katolicka w Polsce liczy blisko 30 tys. członków, skupionych w ok. 1800 oddziałach parafialnych. (mg)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)