Trwa ładowanie...
d3yw651
kościół
15-02-2005 10:40

Prymas: Kościół zezwala przyjąć komunię św. na rękę

Kościół - jako stróż Eucharystii - zezwala w pewnych okolicznościach przyjąć komunię świętą na rękę i samemu podać sobie do spożycia - napisał prymas Polski kardynał Józef Glemp w liście pasterskim na Wielki Post.

d3yw651
d3yw651

W liście udostępnionym we wtorek PAP prymas podkreśla jednocześnie, że przyjmowanie komunii świętej na rękę zakłada "wielką dojrzałość religijną przyjmującego i świadomość, że Chrystus w swej dobroci zawierza nam Siebie". Zwraca też uwagę, że przyjęcie tego sposobu przyjmowania komunii świętej zależy od biskupa w każdej diecezji.

Prymas informuje w liście również o tym, że udzielił zezwolenia na to, by kapłani i szafarze diecezji warszawskiej, poczynając od Wielkiego Czwartku, mogli podawać komunię świętą na rękę wiernego.

Kardynał Glemp przypomina, że w kościołach na Zachodzie lub w Afryce ta forma przyjmowania komunii świętej jest rozpowszechniona. Prymas podkreśla w liście, że podstawowym i powszechnym sposobem udzielania komunii świętej pozostaje przekazanie jej do ust.

"Duszpasterze jednak spotkają się z wyciągniętą ręką. Wówczas kładą świętą Hostię na rękę, o ile - po ludzku sądzą - spełnione zostają warunki. Warunkami tymi są: po pierwsze - dojrzałość duchowa, której wyznacznikiem jest przybliżony wiek przyjęcia Sakaramentu Bierzmowania; po drugie - nauczenie się właściwego ułożenia rąk (lewa dłoń, podtrzymywana przez prawą, ma być tak wyciągnięta, aby tworzyła jakby patenę lub rodzaj żłóbka, na którym mogłaby być położona Komunia święta. Następnie prawą ręką wierny bierze złożone na lewej dłoni Ciało Pana i wkłada do swych ust niezwłocznie, w obecności kapłana. Ta chwila trzymania Pana Jezusa we własnych dłoniach jest momentem osobistej adoracji); po trzecie - tylko ten powinien decydować się na takie przyjmowanie Eucharystii, kto bardzo kocha Pana Jezusa" - wyjaśnia prymas w liście.

d3yw651

Kardynał Glemp dodaje jednocześnie, że cześć dla Eucharystii kształtuje się we wnętrzu człowieka, ale ważna jest także postawa zewnętrzna. "Wierny może z wielkim szacunkiem przyjąć Komunię świętą stojąc, a potem uklęknąć na dziękczynienie. Najbardziej odpowiedni jest szyk procesyjny, gdy wierni pojedynczo podchodzą do szafarza. Symbolizuje to wymiar życia codziennego, z którego chcemy wejść w skupieniu na drogę Chrystusa. W odpowiednim momencie tej procesji możemy przyklęknąć lub pokłonić się" - tłumaczy w liście prymas.

Prymas odniósł się także do skierowanego do Kościoła listu Jan Paweł II "Zostań z nami, Panie", w którym Ojciec Święty gorąco zachęca duszpasterzy i wiernych do oddawania jeszcze większej czci Chrystusowi obecnemu w Eucharystii.

Zdaniem prymasa, zachęta papieska odnosi się tym bardziej do niedziel Wielkiego Postu. "Jako katolicy najpiękniej czcimy Chrystusa, gdy w każdą niedzielę udajemy się na mszę świętą, podczas której spożywamy Chleb Eucharystyczny - Ciało Chrystusa" - uważa kardynał Glemp.

d3yw651
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yw651
Więcej tematów