PolskaPrymas Glemp: czyżby cień Lenina znowu odżywał?

Prymas Glemp: czyżby cień Lenina znowu odżywał?

Prymas Polski, kard. Józef Glemp zapowiedział, że Kościół będzie bronił obecności krzyża w życiu publicznym. - Czyżby cień Lenina znowu odżywał? - pytał prymas, komentując wyrok trybunału, według którego krzyż we włoskiej szkole narusza prawa rodziców i wolność uczniów.

Prymas Glemp: czyżby cień Lenina znowu odżywał?
Źródło zdjęć: © PAP

Prymas Polski wygłosił w sobotę homilię podczas uroczystej mszy z okazji jubileuszu 25-lecia biskupstwa metropolity częstochowskiego, abpa Stanisława Nowaka. Kard. Glemp, który ćwierć wieku temu udzielał mu sakry, przypomniał, że biskupie zawołanie abpa Nowaka to "Maryjo, stać z Tobą pod krzyżem".

- Odepchnąć krzyż to tworzyć przed sobą straszliwą pustkę. Usunięcia krzyża domagały się różne formacje polityczne - pamiętamy nazizm (...), co robił z krzyżami potem komunizm. A jak się dziś zachowują sędziowie tak zwanej demokratycznej, a więc wolnej Unii Europejskiej, gdy nakazują zdejmowanie krzyży w szkole? Czyżby cień Lenina znowu odżywał? A to właśnie Lenin rzucił hasło rozdziału religii od szkół - powiedział kard. Glemp.

- Im więcej będzie wrogości wobec krzyża chrystusowego, tym wierniej będziemy z miłością stać przy znaku, który odsłania sens życia - przy krzyżu - zapewnił prymas Polski. Wskazał, że krzyż, rozumiany jako "życiowe kłopoty i znoje" jest czymś nieuniknionym dla człowieka - zarówno wierzącego, jak i niewierzącego.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł 3 listopada, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie to wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii.

Orzeczenie trybunału wywołało dyskusję także w Polsce. Przed tygodniem eurodeputowana Joanna Senyszyn (SLD) zapowiedziała wystąpienie do rządu o wydanie rozporządzenia nakazującego usunięcie krzyży z polskich szkół. Jej zdaniem, w polskich instytucjach publicznych nie ma miejsca dla żadnych symboli religijnych i zasada ta powinna dotyczyć wszystkich wyznań. Senyszyn jest od niedawna wiceprzewodniczącą Platformy Parlamentu Europejskiego na rzecz świeckiej polityki.

W sobotniej mszy w częstochowskiej bazylice archikatedralnej z okazji 25-lecia biskupstwa abpa Nowaka wzięło udział wielu hierarchów Kościoła, m.in. - obok prymasa - nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, kard. Franciszek Macharski oraz biskupi diecezjalni. Papież Benedykt XVI nadesłał list, w którym wyraził wielkie uznanie dla "pasterskiej gorliwości" arcybiskupa oraz jego zasług w szerzeniu kultu maryjnego.

W homilii kard. Glemp przypominał dokonania abpa Nowaka, który m.in. uczestniczył w przygotowaniach do papieskich pielgrzymek, w tym światowych dni młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Jak mówił, abp Nowak należy do pokolenia kapłanów i biskupów, wychowanych na wielkiej nowennie, mających soborowe spojrzenie na Kościół w świecie współczesnym.

Abp Nowak powiedział, że jubileusz jest dla niego przede wszystkim "wielkim dniem dziękczynienia" za dar kapłaństwa i biskupstwa. Podkreślał, że bycie kapłanem i biskupem jest łaską i zobowiązaniem.

Obchody 25-lecia sakry biskupiej abpa Nowaka rozpoczęły się w piątek uroczystym koncertem. W sobotę, oprócz mszy, przewidziano także sympozjum poświęcone pasterskiej posłudze arcybiskupa oraz projekcję filmu poświęconego jubilatowi. Przygotowano również księgę jubileuszową.

Uroczystość święceń biskupich ordynariusza częstochowskiego Stanisława Nowaka odbyła się w częstochowskiej bazylice katedralnej 25 listopada 1984 r. Nowy biskup objął kanonicznie diecezję dzień później, a uroczystego ingresu do katedry dokonał 8 grudnia 1984 r. Osiem lat później, kiedy diecezja częstochowska stała się metropolią, został arcybiskupem.

Abp Stanisław Nowak ma 74 lata. Uczył się i studiował w Krakowie, w tej diecezji rozpoczynał także pracę jako ksiądz. Obronił doktorat w Instytucie Katolickim w Paryżu. Był m.in. rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Jako biskup częstochowski m.in. zakończył prace II Synodu Diecezjalnego i zainaugurował Nieustanną Adorację Najświętszego Sakramentu w diecezji częstochowskiej. Do Częstochowy przeniesione zostało z Krakowa Wyższe Seminarium Duchowne.

Metropolita częstochowski wyświęcił blisko 400 kapłanów diecezjalnych i utworzył 130 parafii. W 1992 r. powstało Katolickie Radio "Fiat" - pierwsza katolicka rozgłośnia radiowa w Polsce, której był współinicjatorem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)